19. aprīlis, Klusā jeb Miera sestdiena: no kā būtu jāatsakās pirms Lieldienām – tautas ticējumi, māņticība, tradīcijas, aizliegumi

Šodien, 19. aprīlī, pareizticīgajiem ticīgajiem ir Klusā sestdiena jeb Miera sestdiena. Tas ir pēdējais stingrā gavēņa diena un Lieldienu priekšvakars.

Tautas ticējumi – ko drīkst un ko nedrīkst darīt

Pēdējo dienu pirms Lieldienām baznīcas kanons iesaka pilnībā veltīt lūgšanām un pārdomām. Ticīgie Lielajā sestdienā apmeklē dievnamus. Līdzi nepieciešams ņemt visus produktus Lieldienu svinībām – maizītes (kuliči), olas, lai tos iesvētītu. Senos laikos ņēma līdzi arī sāli, sviestu un gaļu kā auglības simbolus. Visi ēdieni tiek sakārtoti Lieldienu grozā un pārsegti ar tematiski izšūtu dvieli.

Lielā gavēņa noslēdzošajā dienā nedrīkst skaļi priecāties, jāatsakās no dejām, dziedāšanas, trokšņainām izklaidēm un kāzām, taču jau drīkst vilkt svētku apģērbu. Prieka un svētku laiks sāksies līdz ar Kristus Augšāmcelšanos, bet Klusā nedēļa ir savākšanās un lūgšanu laiks.

Nav ieteicams nodarboties ar mājas vai dārza darbiem, jo tie tiek uzskatīti par smagu fizisku darbu. Ja nav iespējams šos darbus atlikt uz trim dienām, tos ieteicams pēc iespējas atvieglot. Vajadzības gadījumā ir atļauts apstrādāt augus pret kaitēkļiem vai iesēt sēklas jau sagatavotā augsnē.

Tagad man burkānu nekad nepietiek – esmu iemācījusies pagatavot lieliskas kotletes, kuras garšo arī maniem bērniem

Noteikti sestdienā jāatlaiž visas aizvainojuma jūtas, jāspēj piedot nelabvēļiem un kopumā jātīra sava sirds no skaudības un dusmām, jāatbrīvojas no negatīvām domām. Tieši pretēji – vajadzētu samierināties ar visiem, ar kuriem bijuši strīdi, un lūgt piedošanu par saviem darbiem. Tiek ļoti atzinīgi vērtēta žēlsirdības izrādīšana un labie darbi.

Klusajā sestdienā spēkā ir visstingrākie gavēņa noteikumi. Atļauts lietot uzturā tikai nevārītu augu valsts pārtiku: liesu maizi, svaigus dārzeņus un augļus, žāvētus augļus, medu, riekstus. Formāli gavēni drīkst pārtraukt pēc pusnakts, kad iestājas nākamā diena — svētdiena.

Lai nezaudētu labklājību, Klusajā sestdienā nedrīkst izmest atkritumus. Tāpat nedrīkst no mājas iznest nekādas lietas. Tiek uzskatīts, ka tādējādi cilvēks var atņemt savai ģimenei veiksmi un pārticību nākamajam gadam.

Lielā gavēņa pēdējā dienā ir aizliegts lietot alkoholu, un, ja iespējams, jāatturas no smagas dzīvnieku izcelsmes pārtikas. Tas nozīmē, ka neēdam ne tikai olas, bet principā visus dzīvnieku izcelsmes produktus, jo joprojām ievērojam gavēni.

Lasi vēl: Kāpēc pieredzējušas saimnieces pērk daudz sodas un piekrāmē ar to visu saldētavu

Nav ieteicams iepirkties vai nodarboties ar tirdzniecību. Īpaši Lielajā sestdienā ieteicams vairāk laika veltīt lūgšanai un garīgām pārdomām.

 

 

 

Šķir otru lapu, lai lasītu turpinājumu…..