Izaudzēt ķiršu koku no kauliņiem nav viegli, taču, ja pārzināt tehnoloģiju, tas ir iespējams.
Vienkārši iestādot ķiršu kauliņu bedrītē, jūs nesaņemsiet kāroto koku ar lieliem un garšīgiem augļiem. Ja jūs iestādīsiet ķiršu koku no kauliņa, tas, visticamāk, izaudzēs koku, no kura tas tika potēts, proti, var izaugt garšīgas šķirnes zars un sākt nest mazus, retus un skābus augļus.
Bet šo koku var izmantot kā izturīgu potzaru. Iegūtais koks būs ļoti veselīgs, un, ja tas tiks potēts, potzara izdzīvošanas rādītājs būs ļoti augsts.
Ķiršu kauliņu izvēle stādīšanai
Apēdiet dažus ķiršus. Izmantojiet ogas no koka, kas aug jūsu apvidū, labāk neizmantot augļus no lielveikala. Veikalā pirkto ķiršu kauliņi ne vienmēr ir uzticami. Saglabājiet tikko apēsto ķiršu kauliņus un ielieciet tos bļodā ar siltu ūdeni. Ļaujiet tām mērcēties apmēram piecas minūtes un pēc tam uzmanīgi nomizojiet to mīkstumu.
Lasi vēl: Franču klasika: garda “Slinkā žuljēna” recepte
Izklājiet tīrus kauliņus uz papīra dvieļa siltā vietā ārpus tiešiem saules stariem un ļaujiet tiem nožūt trīs līdz piecas dienas, pēc tam pārlieciet sausos kauliņus plastmasas maisiņā vai stikla burkā ar etiķeti un cieši aizveramu vāku.
Ķiršu kauliņu kaltēšana
Ķiršu kauliņi nav uzreiz gatavi stādīšanai. Tiem jāiztur auksts periods, ko sauc par stratifikāciju (rūdīšanu). Lai to izdarītu, samaisiet tos traukā ar mitrām kūdras sūnām vai smiltīm un ievietojiet ledusskapī uz aptuveni 10 nedēļām. Nepakļaujiet tos saskarē ar augļiem, kas izdala etilēna gāzi, piemēram, āboliem un banāniem, turiet tos tālāk no tiem. Dažādām ķiršu šķirnēm var būt nepieciešams atšķirīgs stratifikācijas periods.
Ķiršiem pirms dīgšanas pavasarī jāiztur atdzesēšanas jeb stratifikācijas periods, kas parasti notiek dabiski ziemā. Sēklu atdzesēšana mākslīgi imitē šo procesu.
Turpinājumu lasiet nākamajā lapā!