Ko liecina sarkans plankums svaigā olā, un vai šādu olu drīkst lietot uzturā? Par olām pastāv dažādi viedokļi. Vieni uzskata, ka tās paaugstina holesterīna līmeni, savukārt citi uzsver to vērtīgās uzturvielas un ieguvumus.
Taču viens ir skaidrs: olas pilnībā izslēgt no uztura nevajadzētu. Īpaši svētku laikā tās tiek izmantotas ievērojamā daudzumā.
Lasi arī: Personības tests: kura sieviete ir vecākā. Tava atbilde mums daudz ko pastāstīs par tevi
Kad tos pārlaužat, piemēram, lai pagatavotu mīklu, dzeltenumā var parādīties sarkani vai brūni plankumi. Daži cilvēki pēc traipu parādīšanās turpina lietot šādas olas, bet citi tās izmet. Ko nozīmē sarkani plankumi dzeltenumos un vai tās vajadzētu ēst?
Ko nozīmē sarkans plankums neapstrādātā olā
Gandrīz ikviens ir pamanījis spilgtas krāsas plankumus dzeltenumā. Daži no mums tos ignorē un neņem vērā, bet citi uz tiem skatās ar lielu riebumu. Izrādās, ka tie, kuri izmet olu ar sarkanu plankumu, visbiežāk to sajauc ar vēl neizšķīlušos vistas embriju, kas vēl nav izšķīlies.
Tas liek viņiem pieņemt vissliktāko iespējamo lēmumu: vērtīgais produkts nonāk atkritumu tvertnē. Daži cilvēki izvēlas citu taktiku. Viņi no olām noņem traipus, un produkts nenonāk atkritumos. Un, ja jūs esat no tiem, kas domā, ka spilgtas krāsas daļiņa dzeltenumā ir vistas embrijs, jūs kļūdāties. Kas tas ir patiesībā?
Sarkans plankums jēlā olā nav vistas embrijs.
Sarkanais plankums neapstrādātā olā nav nekas cits kā asins recekļi, kas radušies asinsvadu plīsumu rezultātā vistas olnīcās un olvados. Tie var veidoties neatkarīgi no tā, vai ola ir vai nav apaugļota. No kurienes rodas asinis vistā? Tas nebūt nenozīmē, ka putns ir sliktā stāvoklī.
Noteikts ģenētiskais komponents var būt dzīvnieka cikla sākumā vai beigās. Protams, sarkanos plankumus dzeltenumos var izraisīt arī vitamīnu trūkums vai vistu aknu slim***s. Tomēr to klātbūtne nediskvalificē šādu olu, tās droši var ēst.
Kāpēc neizmest olas?
Olas satur daudz kaloriju, tāpēc tās ir sātīgas. Tajās ir daudz olbaltumvielu, kas veicina veselību. Olbaltumvielas ir ne tikai muskuļu veidošanas elements, bet arī organisma gremošanas un imūnsistēmas katalizators.
Olas ir arī bagātīgs daudzu vitamīnu avots, kas ir svarīgi mūsu organismam. B grupas vitamīni ir īpaši noderīgi labas veselības uzturēšanai, jo tie iedarbojas uz visu organismu. Tās satur arī E vitamīnu (veselīgas ādas uzturēšanai), K vitamīnu (minerālvielu nodrošināšanai kauliem un zobiem) un D vitamīnu (imunitātes stiprināšanai). Olas ir bagātas ar minerālvielām, piemēram, cinku (stiprina imūnsistēmu) un dzelzs (novērš anēmiju).
Kā ēst olu, lai tā dotu kādu labumu?
Olas var ēst dažādos ēdienos, pat ja tās ir ar sarkanu plankumu! No tām nav nepieciešams gatavot gardēžu ēdienus. Jūs varat izmantot visvienkāršāko recepti un pagatavot omleti vai izvārīt dažas mīksti vārītas olas. Vienkārša pagatavošana aizņem tikai dažas minūtes, taču tas ir veselīgākais veids (ilgāka pagatavošana samazina uzturvērtību) un ir vieglāk sagremojams, palīdzot saglabāt produktā esošās uzturvielas.