Sensitīvā tēma, kas saistīta ar vecāku cilvēku atbaidošo smaku, parasti netiek apspriesta skaļi.
Katrs no mums zina, ka ķermenis mainās līdz ar vecumu. Bet kas notiek ar aromātu? Kāpēc gados vecākiem cilvēkiem dažreiz rodas specifiska smaka, un vai ir iespējams kaut ko darīt lietas labā?
Šī smarža dažreiz tiek raksturota kā sasmērējusies un saldena. Bet kāpēc tas notiek? Un vai tā tiešām ir neatņemama novecošanas sastāvdaļa?
Parunāsim par “vecuma smakas” cēloņiem, kad tā var rasties un ko ar to darīt.
Kad parādās “vecās kundzes smarža”?
Ķermeņa smaržas izmaiņas var parādīties pēc 60 gadu vecuma, taču tas nav stingrs vecuma kritērijs. Dažiem cilvēkiem šī smarža var parādīties agrāk, citiem tā var parādīties vēlāk. Galvenā loma ir hormonālajām izmaiņām, lēnai vielmaiņai un ādas kopšanai.
Ar vecumu mūsu ķermenī notiek svarīgas izmaiņas, kas ietekmē ne tikai mūsu izskatu, bet arī ādas ķīmisko sastāvu. Laika gaitā tas sāk ražot vairāk taukskābes, savukārt antioksidantu daudzums, kas palīdz tās neitralizēt, ievērojami samazinās.
Šīs nelīdzsvarotības rezultātā taukskābes sadalās un pārvēršas par 2-nonālu, savienojumu, kam ir noturīga, nepatīkama smaka. Būdams aldehīds, 2-nonenāls tiek slikti nomazgāts no ādas, kas izraisa raksturīgu smaku, kas var būt saistīta ar vecumu.
Ar vecumu šī savienojuma daudzums palielinās, un tieši šis savienojums piešķir raksturīgo smaržu. Cilvēkiem, kuri ir aktīvi un ēd veselīgu uzturu, var būt zemāks 2-nonāla līmenis, kas liek viņiem smaržot svaigāk.
Tieši pie šāda secinājuma nonāca Japānas zinātnieki.
Ar vecumu saistīta smaka rodas arī citu iemeslu dēļ. Šeit ir norādīti galvenie:
1. Higiēnas noteikumu neievērošana
Līdz ar vecuma iestāšanos daži cilvēki sāk izpausties tā sauktajā “Pļuškina sindromā” – tā ir krāšanas mānija.
Viņi sāk ietaupīt uz gandrīz visu, ieskaitot pārtiku, personīgās higiēnas preces un komunālos izdevumus – gāzi, elektrību un ūdeni.
Piemēram, viņi var domāt, ka pietiek ar mazgāšanu reizi nedēļā, kas, protams, negatīvi ietekmē higiēnas paradumus un smaku.
Turklāt daudzi pensionāri, baidoties no infe***jām, retāk vēdina savus dzīvokļus, kas noved pie smaku uzkrāšanās un gaisa kvalitātes pazemināšanās. Turklāt daudzi no viņiem mēdz uzkrāties vecus priekšmetus, kas tiek reti mazgāti un lietoti.
2. Ar vecumu saistītas izmaiņas organismā
Daudziem vecākiem cilvēkiem novecojot, viņu iegurņa pamatnes muskuļi vājinās, izraisot nekontrolējamu urīna noplūdi, kas arī pasliktina smaku.
Ja cilvēkam ir problēmas ar nesaturēšanu, tas var izraisīt amonjaka smakas izdalīšanos. Viegls saldens aromāts, kas atgādina sapuvušus ābolus, var liecināt par diabēta pazīmēm. Nepatīkama smaka, kas atgādina štovētus kāpostus, var liecināt par problēmām ar vairogdziedzeri.
Lasi vēl: Pievienojiet ūdenim tikai vienu pilienu – tas ļaus ģerānijai bez pārtraukuma augt un bagātīgi ziedēt
Turklāt ar vecumu samazinās izdalīto siekalu daudzums, kas var izraisīt sliktu elpu. Šīs izmaiņas uzsver, cik svarīgi ir rūpīgi rūpēties par savu veselību.
Šķir otru lapu, lai lasītu turpinājumu….