Lietas, ko nekādā gadījumā nedrīkst darīt kapos, citādi var saskarties ar sekām. Zināms, ka daudzi iedzīvotāji par šo nemaz nepadomā un pieļauj kļūdas, kuras varētu beigties ar sodu.
Sakopjot tuvinieku kapavietas pirms Svecīšu vakara, Rīgas pašvaldība aicina rudens lapas novietot tam paredzētajos bioloģisko atkritumu konteineros, bet plastmasas maisiņus, sveču iepakojumus un citus nebioloģiskos atkritumus – atkritumu tvertnēs, kas paredzētas šāda veida atkritumiem.
Latvijā kapsētās atļauto un aizliegto darbību noteikšanai nav īpaša likuma; to regulē katras pašvaldības saistošie noteikumi, kuri dažādās vietās var nedaudz atšķirties.
Ar kapsētu iekšējās kārtības noteikumiem ikviens var iepazīties savā pašvaldībā.
Kas ir aizliegts darīt kapsētās? Galvenais noteikums ir tāds, ka kapsētas apmeklētājiem, neatkarīgi no apmeklējuma iemesla, jāuzvedas atbilstoši vispārpieņemtām sabiedrības normām un kapsētas apsaimniekotāja prasībām.
Jānorāda, ka par noteikumu un prasību pārkāpšanu, ja sods nav paredzēts citos likumos, var piemērot brīdinājumu vai naudas sodu fiziskām personām no divām līdz desmit soda vienībām, bet juridiskām personām – no desmit līdz divdesmit soda vienībām.
Lasi vēl: Globa atklāja baiso patiesību par 2024. gada novembri – viss mainīsies vienā naktī
Aizliegts ievest suņus bez pavadas un piesārņot teritoriju.
Pašvaldību saistošie noteikumi paredz, ka kapsētās ir aizliegts vest suņus bez pavadas, apglabāt dzīvniekus, piesārņot kapsētas teritoriju un atkritumus izmest neparedzētās vietās, izmest līdzpaņemtos sadzīves atkritumus, traucēt citu apmeklētāju mieru un ceremonijas, kā arī traucēt kapsētas apsaimniekotāju darba laikā.
Ar ko atļauts un aizliegts pārvietoties?
Kapsētu teritorijā apmeklētājiem aizliegts pārvietoties ar slēpēm, velosipēdiem, skrituļslidām, skrejriteņiem un līdzīgiem transporta līdzekļiem.
Kapsētā nav atļauts pārvietoties ar motorizētiem transportlīdzekļiem, ja nav saņemta kapsētas apsaimniekotāja atļauja. Šis aizliegums neattiecas uz personām ar I vai II invaliditātes grupu, kuriem, uzrādot invaliditātes apliecību, ir piekļuve kapsētā.
Kapsētā drīkst pārvietoties arī operatīvo dienestu transportlīdzekļi, kā arī transportlīdzekļi, kas paredzēti kapsētas apsaimniekošanai un uzraudzībai.
Aizliegts bojāt kapsētas infrastruktūru
Apmeklējot kapus, nedrīkst bojāt apstādījumus, kapliču, ūdens ņemšanas vietas un citu kapsētas aprīkojumu, stādīt kokus, krūmus vai dzīvžogus ārpus kapavietas robežām, kā arī rakt smiltis un zemi kapsētas teritorijā.
Tāpat nav atļauts patvaļīgi aizņemt vai paplašināt kapavietas un bez saskaņošanas ar kapsētas apsaimniekotāju mainīt kapavietas platību vai reljefu.
Tāpat nav atļauts izvietot soliņus ārpus kapavietas robežām, kā arī ierīkot inventāra (piemēram, plastmasas pudeļu, trauku, maisu, grābekļu u.c.) glabātuves ārpus kapavietas.