Eiropas Savienībā plānots aizliegt smēķēšanu teju visur – pat ārtelpās un brīvā dabā

Smēķētājiem gaiss kļūst arvien plānāks un plānāks: ES vēlas līdz 2040. gadam radīt “paaudzi bez tabakas”. Strasbūra vēlas samazināt smēķētāju īpatsvaru līdz mazāk nekā pieciem procentiem!

Nākotnē cigaretes vairs nebūs pieejamas sabiedriskās vietās. Iemesls: pasīvo dūmu  (atlieku gaisā) radītais risks, jo īpaši bērniem, grūtniecēm un vecāka gadagājuma cilvēkiem, ziņo Vācijas laikraksts Bild.

Tomēr Eiropas savienībā katru gadu tiek izsmēķēti simtiem miljardi cigarešu. Vai tas drīz būs iespējams tikai privātās telpās?

Smēķēšanas aizliegumu piemēros gandrīz visur

Priekšlikumā, par kuru tiek balsots Eiropas Parlamentā Strasbūrā, paredzēts smēķēšanas aizliegumu attiecināt gandrīz uz visām sabiedriskajām vietām: parkiem, Ziemassvētku tirdziņiem, restorānu un bāru āra zonām, kafejnīcu terasēm, sabiedriskām ēkām, pludmalēm – saraksts ir garš.

Eiropas Parlamenta deputāti uzsver projekta nozīmi 450 miljonu Eiropas Savienības iedzīvotāju veselībai.

Tabakas ražotāju asociācijas VdR pārstāvis Mihaels fon Foersters (Michael von Foerster) pauž atšķirīgu viedokli: “ES priekšlikums ir vēl viens bezjēdzīga pārmērīga regulējuma piemērs. Pietiek!”

 

Balkoni un atvērti dzīvokļu logi  varētu kļūt par vienu no pēdējām smēķētāju patvēruma vietām, kur viņi vēl varēs smēķēt. Bet arī uz to jau daudzviet ir ierobežojumi pašvaldību līmenī. 

 

Daudzi jautājumi par aizliegumu paliek neatbildēti

Eiropas Nodokļu maksātāju asociācija saskata daudz neatbildētu jautājumu:

► Kā smēķēšanas aizliegums ietekmēs uzņēmumus?

► Kā Eiropas valstu valdībām vajadzētu ieviest aizliegumu savās valstīs?

► Vai ikvienam īpašniekam turpmāk būs jānodrošina, ka neviens nesmēķē ārpus viņa uzņēmuma – neatkarīgi no tā, vai tie ir viesi vai garāmgājēji? Kas maksās sodus – krogu īpašnieki vai klienti?

Eiropas Nodokļu maksātāju asociācijas priekšsēdētājs Mihaels Jēgers (Michael Jäger, 62) kritizē šo “nekonsekventu un liekulīgu politiku”. Viņš BILD žurnālistiem sacīja: “ES beidzot jāpārtrauc mēģinājumi regulēt katru mūsu dzīves aspektu!”.

 

Nodokļi veido 61% no cenas

Jēgers kritizē ES: “Miljardus tabakas nodokļu ieņēmumu labprāt pieņem. Taču šie ieņēmumi būtu pilnībā jāizmanto arī profilaksei un kaitējuma mazināšanai.”

Fakts ir tāds, ka Vācijas valsts kase no tabakas nodokļa gadā iekasē 14,7 miljardus eiro. Papildus tam tiek maksāts pievienotās vērtības nodoklis. Pērkot cigarešu paciņu (20 cigaretes) par 8,70 eiro, nodokļos kopā tiek samaksāti 5,35 eiro (3,96 eiro tabakas nodoklis plus 1,39 eiro PVN). Tas atbilst 61,5 % no pirkuma cenas.

Arī Latvijā ienākumi tikai no akcīzes nodokļa tabagai un tabas izstrādājumiem ir vairāki simti miljonu eiro gadā. Tad vēl papildus nāk ienākumi no PVN.

Leave a Comment