Kad patiesībā ēdiena gatavošanas laikā pievienot aromātiskos garšaugus, lai nesabojātu ēdiena garšu

Garšaugi nav obligāta ēdiena sastāvdaļa, taču šī sastāvdaļa izceļ ēdienu garšu. Diemžēl daudzi cilvēki iznieko šo potenciālu, nepareizi izmantojot garšaugus.

Būtībā nav vienotu noteikumu, kad tieši garšaugi jāpievieno ēdieniem, jo daudz kas ir atkarīgs no ēdiena veida un mūsu vēlmēm. Liela nozīme ir arī tam, vai izmantojat svaigus vai kaltētus garšaugus.

Vispārpieņemts, ka tie jāpievieno ēdiena gatavošanas beigās vai tad, kad ēdiens jau ir uz šķīvja. Tas saglabās to aromātu un krāsu. Visbiežāk pieļautā kļūda ir tā, ka garšaugi ēdienam tiek pievienoti pārāk agri vai pārāk vēlu.

Kad pievienot svaigus garšaugus

Daži garšaugi, piemēram, pētersīļi, estragons un maurloki, vienmēr ir labāki svaigā veidā, un parasti tos nevajadzētu lietot kaltētus, jo tad tie ēdienam nepiešķir daudz garšas. Svaigus garšaugus, piemēram, baziliku, pētersīļus, rozmarīnu, piparmētru un citus, vislabāk pievienot gatavošanas beigās, kad ēdiens ir gandrīz gatavs. Tas ļauj saglabāt to garšu un nepārvārīt tos.

Turklāt salātu mērcēs un citos gatavos ēdienos labāk izmantot svaigus garšaugus, nevis kaltētus, jo kaltētiem garšaugiem nebūs pietiekami daudz laika, lai attīstītu savu garšu.

Kad pievienot kaltētus garšaugus

Izmantojot kaltētus garšaugus, ir lielāka brīvība – tos var pievienot daudz agrāk ēdiena gatavošanas laikā. Piemēram, veseli garšaugi un lauru lapas aromātu izdala lēnāk nekā maltas, un tās ir ideāli piemērotas ēdieniem ar ilgu gatavošanas laiku.

Tomēr kaltētus garšaugus ieteicams pievienot ne vēlāk kā gatavošanas procesa vidū. Tas ir pietiekami ilgs laiks, lai tie atklātu savu garšu un vienlaikus nezaudētu visas savas īpašības termiskās apstrādes laikā.

Protams, majorāna pievienošana buljona pagatavošanas sākumā nav liela kļūda – tad garšaugi joprojām var piešķirt ēdienam vieglu garšu. Tomēr vajadzētu eksperimentēt un mēģināt pagatavot nedaudz ilgāk. Visbeidzot, paturiet prātā, ka daži garšaugi, piemēram, majorāns, pārāk ilgas termiskās apstrādes rezultātā kļūst rūgti.

Leave a Comment