Stounhendža ir viena no slavenākajām arheoloģiskajām vietām pasaulē. Gadsimtiem ilgi pētnieki ir mēģinājuši noskaidrot, kas un kāpēc to uzbūvēja, taču joprojām nav skaidras atbildes.
Reliģisks templis dievu pielūgšanai
Daudzi pētnieki uzskata, ka Stounhendža bija templis, kas celts dievu pielūgšanai. Ideālā aplī novietoti akmeņi varētu simbolizēt debesu kārtību un harmoniju.
Daži arheoloģiskie atradumi liecina, ka šeit notikušas ar sauli un gadalaiku maiņu saistītas reliģiskas ceremonijas. Piemēram, vasaras saulgriežu laikā saule paceļas tieši virs būves galvenās ieejas. Tas apliecina, ka vietai bija rituāla nozīme reģiona ilggadējiem iedzīvotājiem.
Astronomiskais kalendārs
Cita teorija saka, ka Stounhendža kalpoja kā sava veida astronomiskais kalendārs. Akmeņu izvietojums varētu palīdzēt noteikt svarīgus astronomiskus notikumus, piemēram, saulgriežus un ekvinokcijas. Senajās kultūrās zināšanas par debess ķermeņu kustībām bija ļoti svarīgas lauksaimniecībai.
Iespējams, ka Stounhendža tika izmantota, lai prognozētu labāko stādīšanas un ražas novākšanas laiku. Šo teoriju apstiprina precīza ēkas atrašanās vieta attiecībā pret sauli un zvaigznēm.
Elites apbedījumu vieta
Stounhendžā atrasto cilvēku atlieku pētījumi liecina, ka šī vieta varētu būt kalpojusi kā liels apbedījumu komplekss. Arheologi ir atklājuši kremētus kaulus, kas datēti ar laika posmu, kad struktūra tika uzcelta.
Iespējams, šeit tika apglabāti cilvēki ar augstu sociālo stāvokli vai garīgās elites pārstāvji. Akmeņi varētu simbolizēt mūžību un saikni ar citu pasauli. Tas padara Stounhendžu par svētu piemiņas un cieņas vietu.
Lai uzzinātu par vēl četrām interesantām teorijām saistībā ar Stounhedžas tapšanu, ejiet uz nākamo lapu.