Ar apskaužamu regularitāti autoskolas beidz jaunie autovadītāji. Izmācījies, nokārtoji braukšanas tiesības un droši pievienojies ceļu satiksmei. Bet, ja autoskolā iemāca satiksmes noteikumus, tad visus pašas automašīnas noslēpumus apmācības laikā vienkārši nav iespējams apgūt.
Un, kad cilvēkam parādās savs spēkrats, gribas vienkārši apsēsties un braukt, nevis sēdēt un pētīt lietošanas instrukciju. Tā nu sanāk, ka vadītāja apliecība ir, automobilis ir, bet šoferis neprot ar to rīkoties par visiem 100 procentiem. Starp citu, tas attiecas ne tikai uz vadītājiem iesācējiem!
Lūk, neliela mācību grāmata, kas palīdzēs ātri iepazīties ar dažām svarīgām pogām mūsdienu automašīnā. Bet vispirms īss tests. Ja vari uzreiz saprast, ko nozīmē sekojošie simboli, tālāk nav jālasa – tu ļoti labi pazīsti savu auto. Taču nekas neliedz tev pārbaudīt savu draugu un tuvinieku zināšanas šajā jomā.
Pirmie divi simboli apzīmē miglas lukturus. Kā izrādījās, pat autovadītāji ar daudzu gadu pieredzi ne vienmēr atšķir vienu no otra. Piktogramma, uz kuras parastā gaismas plūsma ir vērsta uz leju, attiecas uz priekšējiem miglas lukturiem, bet piktogramma, kurā gaismas plūsma stiepjas horizontāli, attiecas uz aizmugurējiem miglas lukturiem.
Mūsdienu automašīnā nav iespējams ieslēgt aizmugurējos miglas lukturus bez priekšējiem; tajā brīdī instrumentu panelī iedegas atbilstošais simbols.
Dienas gaišajā laikā tuvās gaismas vietā ir atļauts ieslēgt miglas lukturus, lai transportlīdzeklis uz ceļa būtu redzams. Ar parastajiem priekšējiem miglas lukturiem naktī ir grūti kādu apžilbināt. Bet aizmugures miglas lukturus jāizmanto tikai nepietiekamas redzamības apstākļos.
Atceries to, jo ir ārkārtīgi nepatīkami atrasties sastrēgumā aiz automašīnas ar ieslēgtiem aizmugurējiem miglas lukturiem. No neliela attāluma spilgts gaismas avots var apžilbināt.
Nākamā piktogramma ir neizprotams noslēpums pat vairumam mūsdienu taksometru vadītāju. Pie katras izdevības jautāju šoferim, kam šī poga paredzēta, un saņemu visdažādākās atbildes: no “nav ne jausmas” – līdz “lai nesvīst logi”.
Ir divi vispārpieņemti apzīmējuma varianti. Otrais izskatās šādi:
Poga ar šo simbolu aktivizē gaisa recirkulāciju salonā. Šis režīms ļauj novērst gaisa iekļūšanu no ārpuses kopā ar ceļa putekļiem un izplūdes gāzēm. Neaizvietojama lieta, ja tava auto priekšā pēkšņi parādās kūpošs un dūmojošs kravas auto no padomjlaikiem.
Recirkulācijas režīmu var izmantot arī ātrai dzesēšanai vasarā vai salona apsildei ziemā. Bet, kad ir ieslēgta recirkulācija, automašīnas logi bieži aizsvīst, tāpēc vislabāk ir izmantot šo režīmu, kad darbojas gaisa kondicionieris.
Vēl viena poga ir tik mīklaina, ka pat ir paslēpta zem atsevišķa spraudņa blakus automātiskās pārnesumkārbas selektoram. Ja tavam auto ir klasiska hidromehānika, tad, visticamāk, ir arī Shift bloķēšanas poga.
To izmanto ārkārtas gadījumos, lai atbloķētu automātisko selektoru. Tu to nospied, un pārnesumu svira brīvi pārslēdzas neitrālā pozīcijā. Tagad tu vari pārvietot automašīnu (vilkt to uz evakuatoru), neiedarbinot dzinēju.
Bet tagad pats sarežģītākais!
Šīs pogas izslēdz standarta signalizācijas sistēmu. Noklikšķinot uz tās, kur automašīna ir attēlota uz nogāzes vai blakus āķim, tu vari evakuēt slēgtu automašīnu naktī, nebaidoties pamodināt kaimiņus dēļ tā, ka iedarbojas aktivizēta signalizācija. Otrā poga izslēdz ultraskaņas sensorus, kas atrodas uz griestiem un uztver kustību salonā.
Un visbeidzot. Ja periodiski atrodies pie dažādu automašīnu stūres, un katru reizi, ieejot degvielas uzpildes stacijā, satraukti mēģini atcerēties, kurā pusē atrodas degvielas uzpildes atveres vāks, vienkārši paskaties uz degvielas līmeņa rādītāju. Lielākajai daļai automašīnu blakus atbilstošajai piktogrammai ir maza bultiņa, kas norāda uz pareizo pusi.
Ja tev noderēja šis raksts, atzīmē to ar “patīk” un dalies sociālajos tīklos. Priecāsimies arī, ja komentāros pastāstīsi par savu autovadīšanas pieredzi!
Labu ceļa vēju!