Kāpēc suņi gaudo – kas slēpjas aiz jūsu uzticamā drauga gaudošanas

Garš, izstiepts kauciens ir viena no atpazīstamākajām un valdzinošākajām suņu skaņām. Šķiet, ka šis hipnotiskais kliedziens aicina uz kaut ko senu un pirmatnēju mūsu četrkājaino pavadoņu dabā. Bet kāpēc suņi gaudo? Un ko tas nozīmē, kad viņi paceļ galvas pret debesīm un sāk taisīt vilku triļļus?

Raudošana var būt patiesi satraucoša īpašniekiem, it īpaši, ja tā kļūst pārmērīga vai notiek nepiemērotā laikā, piemēram, naktī. Šīs aizraujošās, bet dažreiz kaitinošās uzvedības iemesli ir dažādi. No vientulības un garlaicības līdz sāpēm un bailēm ir vairāki kopīgi faktori, kas liek suņiem pievienoties šai “senajai dziesmai”.

1. Senču sauciens
Lai pa īstam saprastu, kāpēc suņi gaudo, jāpievēršas to savvaļas saknēm un radniecībai ar vilkiem. Tāpat kā vilku tuvinieki, arī mūsu mājdzīvnieki ir mantojuši skaņas, ko jau izsenis vilku bari ir izmantojuši saziņai. Šis skaļais, tālu skanošais kliedziens paredzēts, lai uzturētu saikni starp bara locekļiem pat tad, kad viņi medību laikā atrodas ievērojamā attālumā. Gaudojot vilki arī paziņo par savu atrašanās vietu, dalās ar svarīgu informāciju un brīdina svešiniekus par iebrukuma briesmām viņu teritorijā.

Kad mājas suņi gaudo, tie faktiski atveido šo seno vilku signālsaucienu. Viņiem tas ir dabisks instinktīvs saziņas veids, kas aizsākas no savvaļas suņiem senčiem. Lai izdvestu šīs garās, ritmiskās skaņas, suņi sasprindzina speciālos balsenes muskuļus un balss saites. Plaši atvērtā mute un atliektā galva ļauj kaukt lielos attālumos. Tāpēc nākamreiz, kad jūsu suns sāks gaudot, mēģiniet situāciju novērtēt mazliet savādāk. Iespējams, tā tikai atveido savu savvaļas vilku senču seno saucienu, kas gadsimtiem ilgi izmantots, lai sazinātos barā.

2. Vientulība un trauksme

Viens no mājas suņu gaudošanas iemesliem ir trauksme par vientulību un šķiršanos no saimnieka. Šiem augsti sociālajiem dzīvniekiem stiprām emocionālām saitēm ar cilvēku kompanjonu ir milzīga nozīme. Dodoties prom no mājām uz darbu vai citiem darbiem, atstājot savu suni vienatnē, tas var izjust spēcīgu trauksmi un stresu.

Gaudošana šajā gadījumā ir sava veida “aicinājums”, suņa mēģinājums sazināties ar pārējiem sava bara locekļiem (tātad īpašniekiem) un pievilkt jūs atpakaļ mājās. Tas ir sens instinkts, kas nāk no savvaļas vilku senčiem, kuri gaudoja, lai viens otru nepazaudētu un atkalapvienotos ar baru. Jūsu sunim jūs esat viņas bars, tāpēc šķiršanās, īpaši ilgstoša, var radīt pamatīgas raizes.

Suņi, kuriem ir izteikti atšķirtības traucējumi, var uzvesties īpaši destruktīvi, kad paliek vieni mājās. Līdztekus gaudošanai viņi var grauzt, skrāpēt mēbeles, iezīmēt teritoriju vai pat nodarīt sev pāri. Tās ir galējas paniskā stresa izpausmes šķiršanās no sava “bara” dēļ.

Ja suns gaudo jūsu prombūtnes laikā, ir svarīgi mēģināt mazināt viņa trauksmi. Nodrošiniet pietiekami daudz vingrinājumu un stimulu, pirms atstājat viņu vienu. Izmantojiet uzmanību novēršošas rotaļlietas un, iespējams, ieslēdziet radio vai televizoru, lai novērstu uzmanību no vientulības, un pats galvenais, nekad nesodiet savu suni par gaudošanu – tas ir tikai izmisīgs zvans jums.

3. Sāpes un diskomforts kā gaudošanas iemesli

Lai gan vientulība, trauksme un seni instinkti bieži vien ir suņu gaudošanas pamatā, dažos gadījumos tas var būt signāls par fiziskām sāpēm vai nespēku. Kad suns mokās vai izjūt diskomfortu, instinkti var pamudināt viņu izdvest skaļu, spalgu gaudošanu – sava veida saucienu pēc palīdzības. Ir daudz veselības problēmu, kuru dēļ gaudo un smilkst suņi. Piemēram, artrīts un citas sāpīgas locītavu un kaulu kaites nereti stumj suņus uz sāpju izpausmi caur garām, žēlabainām skaņām. Ausu infekcijas, zobu sāpes, apdegumi, griezumi un citas traumas var kļūt arī par gaudošanas iemeslu.

Suņi var gaudot arī pie iekšējām kaitēm, piemēram, zarnu apauguma, nieru mazspējas vai pat dažu veidu vēža. Gaudošana var būt saistīta ar sāpīgiem simptomiem vai kalpot, lai pievērstu saimnieka uzmanību problēmai. Arī grūsnas kuces un “dzemdētājas” bieži izdod gaudas, reaģējot uz līdzīgo diskomfortu. Ja suns pēkšņi sācis biežāk un intensīvāk gaudot, īpaši, ja šīs skaņas pavada citas satraucošas pazīmes, piemēram, atteikšanās no ēšanas, kūtrums vai anomāla uzvedība, svarīgi pēc iespējas ātrāk konsultēties ar veterinārārstu. Nerimstoša gaudošana un kliegšana var norādīt uz nopietnu veselības problēmu, kam nepieciešama steidzama medicīniska iejaukšanās.

Lasi vēl: Zirnekļa ērces vairs neuzbruks augiem siltumnīcā: Tikai viens solis, un jūs par tiem aizmirsīsiet

Lai gan dažkārt suņa spēcīgo vokalizāciju var izraisīt nekaitīgāki iemesli, piemēram, vientulība vai garlaicība, krasas uzvedības izmaiņas bieži vien norāda uz iespējamu sāpi vai kaiti. Tāpēc vienmēr esiet uzmanīgi pret suņa gaudām un neignorējiet šos potenciālos nelaimes signālus.

 

 

 

Šķir otru lapu, lai lasītu turpinājumu……

Leave a Comment