Lieldienas 2025. gadā iekrīt 20. aprīlī. Tautā jau izsenis pastāvējuši dažādi ticējumi un uzskati, kas saistīti ar šo svētku dienu: kādi laikapstākļi Lieldienās paredz agru rudeni, ko nozīmē lietus Lieldienu dienā, ko sola dzimšanas diena Lieldienās un kāpēc tika uzskatīts, ka Lieldienu naktī nedrīkst gulēt.
Ticējumi Lieldienās
Lieldienas (Gaišā Kristus Augšāmcelšanās diena) ir pats svarīgākais un cienījamākais kristīgais svētki, kas veltīti Kristus augšāmcelšanai. 2025. gadā tās iekrīt 20. aprīlī. Šajā dienā notiek svinīgi Lieldienu dievkalpojumi, un pareizticīgie nes uz baznīcām svētīt kuličus un krāsotas olas.
Lieldienas tradicionāli tiek svinētas ar vērienu, un daudzas kristīgās tradīcijas šajos svētkos saplūda ar seniem rituāliem – piemēram, olu krāsošana notika jau senatnē un bija veltīta Saules dievam. Gadsimtiem cilvēki veica dažādus rituālus, ievēroja paražas, kas ar laiku pārtapa ticējumos un māņticībās. Ar gaišo Lieldienu dienu saistās ne mazums ticējumu, kas veltīti laikapstākļiem, veiksmei un neveiksmēm dzīvē.
Ticējumu rašanās vēsture
Rituāli, paražas un ticējumi ir neatņemama jebkuras tautas kultūras sastāvdaļa, kas aizsākas tālā senatnē – laikā, kad zināšanas par apkārtējo pasauli tikai sāka veidoties, un cilvēki centās paši atrast loģiskas saiknes un likumsakarības starp apkārt notiekošajiem parādībām. Tika uzskatīts, ka ticējumi var brīdināt par nepatikšanām vai, gluži pretēji, vēstīt par veiksmi un panākumiem dzīvē.
Vārds “ticējums” cēlies no darbības vārda “ievērot, pamanīt”) kad mūsu senči ievēroja, ka vienam notikumam seko cits, šī sakarība saglabājās paaudžu atmiņā un pārtapa ticējumā. Piemēram, saistību starp sniegotu ziemu un bagātīgu ražu mūsdienu cilvēks var izskaidrot ar zinātni, bet senie ļaudis vienkārši ievēroja šo sakarību un nodeva to tālāk nākamajām paaudzēm kā tautas gudrību.
Ticējumi, kas saistīti ar Lieldienu simboliem
Liela daļa ticējumu ir saistīta ar galvenajiem kristīgo Lieldienu simboliem: kuliču, krāsotām vistu olām un Lieldienu baznīcas zvanu skaņām. Cilvēki centās ar šo simbolu palīdzību paredzēt gaidāmo veiksmi vai neveiksmi savā dzīvē.
Kuličs
Gaišajai Kristus Augšāmcelšanās dienai ikviena saimniece noteikti cepa svētku kuliču – vienu no galvenajiem svētku simboliem, lai to liktu uz svētku galda. Kā zināms no Jaunās Derības, Jēzus un viņa mācekļi vienmēr ēda kopā, un pēc tam, kad Kristus tika uzņemts debesīs, apustuļi turpināja katrā maltītē atstāt viņam maizes gabaliņu. Kuličs saskaņā ar baznīcas tradīciju ir maize, ko ticīgais simboliski atstāj Kristum.
Ar kuliča gatavošanu saistīti daudzi tautas ticējumi. Piemēram, mīcot mīklu, bija jālasa īpašas lūgšanas, un mīcīšana bija jāveic vismaz stundu, lai kuličs iznāktu kupls un glīts – uzskatīja, ka tad arī ģimenes locekļiem veselība būs laba. Plaisas uz kuliča virsmas tika uzskatītas par nelabvēlīgu zīmi. Ja mīkla slikti rūga, tas varēja nozīmēt, ka kāds tuviniekam ir kādas kaites. Savukārt, lai nodrošinātu labu ražu, saimnieks ņēma svētīto kuliču līdzi uz lauku, lai tur pusdienotu.
Olas
Lieldienu ola – jaunas dzīves simbols. Agrāk šajos svētkos bērniem vienmēr dāvināja sarkanā krāsā krāsotas olas, jo tika uzskatīts, ka tas nodrošina viņiem veselību un labklājību.
Pastāv uzskats, ka bojātas olas ir grēks vienkārši izmest – tās drīkst aprakt zemē, tāpat kā čaumalas no apēstajām olām. Ja meitene nomazgājas ar ūdeni, kurā bijušas svētītas Lieldienu olas, viņa ilgāk saglabāšot savu skaistumu un jaunību.
Zemnieki bija pārliecināti, ka krāsotā ola veicinās ražu – tādēļ svētku dievkalpojuma laikā olu apraka kopā ar sēklām, kas paredzētas sējai, piemēram, kviešiem.
Svece
Lieldienu svece ir viens no galvenajiem svētku simboliem. Kopš seniem laikiem tika ticēts, ka svece, kuru ticīgais tur rokās Lieldienu dievkalpojuma laikā, ir apveltīta ar īpašu spēku.
Lasi vēl: Pulkstenis uz rokas: tautas zīmes un noslēpumainie signāli
Zvani
Tika uzskatīts, ka Lieldienu zvanu skaņas spēj attīrīt cilvēka dvēseli no ļaunuma un negatīvām domām, kā arī dāvāt veselību. Ir ticējums: ja zvanu skaņu laikā izteiksi vēlēšanos – tā piepildīsies. Savukārt, ja šajā brīdī sakratīsi augļu koku – tam būs bagātīga raža.
Šķir otru lapu, lai lasītu turpinājumu….
Tevi noteikti interesēs
- Latvijas dabas zīmju vērotājs izteicies par vasaras prognozēm un piebilst, ka jābūt gataviem uz sliktāko scenārijuby Sandra Ločmele
- Tiek atgādināts, ka iedzīvotāji tiks nodoti VID redzeslokam, ja bankomātā iemaksās vairāk ar šo summuby Sandra Ločmele
- Publiskota informācija, kuri Latvijas iedzīvotāji var pretendēt uz Lieldienu pabalsta saņemšanuby Sandra Ločmele