Latviešu Lieldienu tradīcijas ir bagātas ar ticējumiem un dažādiem rituāliem, lai piesaistītu labklājību un veiksmi visam gadam līdz pat nākošajiem svētkiem. Vai zini, kas jādara, lai veiksme un laime nepagrieztu muguru?
Latviešiem ir daudz ticējumu un rituālu par Lieldienu svinēšanu. Un, lai arī tie ir kristīgi svētki, tieši vietējās tradīcijas ir lielā cieņā kopš senseniem laikiem. Šie ir senlatviešu rituāli, kas jāizdara Lieldienās, lai piesaistītu veiksmi, laimi un labklājību.
Mazgāšanās rīta rasā vai tekošā ūdenī
Ticējums vēstī – ja Lieldienu rītā nomazgājas tekošā ūdenī (upē, strautā vai avotā), tad visu gadu būsi skaists un stiprs.
Jāceļas agri!
Lieldienu rītā ir jāceļas agri, jo ticējums vēstī – tas, kurš pirmais pamostas, tam visu gadu veiksies. Tāpat ticējumi vēstī, ka Lieldienu rītā saule lecot “dejo” – to gaidot, cilvēki var lūgt laimi un svētību – tas piepildās.
Olu cīņas
Protams, neatņemama sastāvdaļa ir olu cīņas. Tas, kurš paliek ar veselu (visstiprāko olu), tam visu gadu būs vairāk spēka, veiksmes un visa kā cita.
Lasi vēl: Latviešu tautas ticējumi par Kluso Sestdienu: 5 tradīcijas, kas jādara, lai visu gadu būtu veiksme, saticība un pārticība
Šūpošanās
Lieldienās ir noteikti jāšūpojas šūpolēs, jo ticējums vēstī – tas, kurš labi izšūpojas, tam vasarā nekodīs ne odi, ne dunduri. Tāpat šūpošanās simbolizē labklājību un virzienu “augšup” – jo augstāk šūpojas, jo labāk dzīvosies.
Olu krāsošana ar dabīgām krāsām
Senlatvieši ticēja, ka, ja olas tiek krāsotas ar dabīgiem materiāliem – sīpolu mizām, bērzu lapām, biešu sulu vai citiem dabas materiāliem, tas pievilina laimi mājās.
Mājas izslaucīšana
Lieldienu rītā jāizslauka visa māja un jāizmet ārā viss, kas ir lieks. Vēlams to visu darīt rietumu virzienā, lai izdzītu visas nelaimes.
Bet, vai zināji, ka latviešiem bija arī īpaši rituāli, kas palīdzēja piesaistīt naudu un mīlestību?
Lai tos uzzinātu, šķir nākošo lapu:
Tevi noteikti interesēs
- Zivs būs sausa, ja to gatavosiet šādi – galvenā kļūda cepšanas laikāby Anete Vītola
- Naktī pirms miega mamma man iemācīja apēst nedaudz sīpolu; tagad arī es to daru jau daudzus gadusby Rinalds Bergmanis
- Māsa pameta darbu ārzemēs un atgriezās mājās ar negaidītām ziņām: nezinu ko mums tagad darītby Rinalds Bergmanis