Rīgas privātmāju ciematā klaiņo lūsis: sēž pie žoga Rīgā un nebaidās no suņiem un cilvēkiem (video)

Foto – Pixabay

Lūši Latvijā ir savairojušies krietni daudz, un diemžēl tie parādās arī tur, kur līdz šim normāli meža plēsējus satikt nevarēja. Arī Rīgā, kādā privātmāju ciematā.

Žurnāls “Medības” saņēmis video no sievietes, kura stāsta, ka viņas privātmājas ciematā regulāri ir redzams lūsis, kurš sēž pie viņas mājas žoga un kaut ko “vaktē”. Plēsēju nebiedē arī viņas mazā sunīša riešana un diemžēl arī cilvēku klātbūtne.

Žurnāls “Medības” skaidro, kā šādā situācijā rīkoties un kāpēc lūši tiek manīti jau Rīgā:

Diemžēl neko pozitīvu atbildēs mēs nevaram, jo lūsis Latvijā ir aizsargājams dzīvnieks. Dabas Aizsardzības pārvalde saka, ka var mēģināt dzīvnieku aizdzīt prom – radot troksni un viņam neērtas situācijas. Pie kā griezties pēc palīdzības? Vienīgi, kas šādā gadījumā kaut ko var iesākt, ir pašvaldības policija, kam ir tiesības šādus dzīvniekus pārvietot.

Ir daudz un dažādi iemesli, kāpēc lūsis var tā rīkoties. Lūši ir ļoti teritoriāli dzīvnieki, un viņi vienkārši, iespējams, tiek “izspiesti” konkurentu dēļ, no savām dabiskajām vietām. Tāpēc viņi sāk mitināties tuvu cilvēku apdzīvotajām vietām, jo tur, piemēram, ir pieejama pārtika – pīles, truši, vistas, tajā skaitā mazi sunīši un kaķi. Lūsis noteikti lieliski izmanto šo iespēju.

Foto – Pixabay

Tas, ka dzīvnieks sēž un nebaidās no saimnieces Jorkšīras terjeru riešanas – ir normāli. Var mēģināt radīt troksni, piemēram, ar tiem pašiem kastroļiem. Diez vai cilvēkam tas uzbruks.

Lasi vēl: “Tā sajūta nav diez ko omulīga…”: Jēkabpils novada iedzīvotāji nobažījušies par savu drošību – lāči, vilki un lūši siro 150 metrus no mājām (video)

Nevar izslēgt iespēju, ka šāds lūsis ir bijis pieradināts. Ir cilvēki, kas atrod meža zvēru mazuļus vienus un domā, ka tie ir pamesti un tos vajag “glābt”. Patiesība ir tāda, ka ir pilnīgi normāli, ka vecāki dodas medīt, bet mazuļi paliek. Viņi nav pamesti. Un nevajag viņus “glābt”. Taču ir cilvēki, kas tā rīkojas, un, protams, ka šāds dzīvnieks pieaug un kaut kādā brīdī kļūst neērts, un viņu vienkārši izlaiž ārā. Un par cik šāds dzīvnieks ir pieradis pie cilvēkiem, protams, ka viņš nāks atpakaļ pie cilvēkiem un mēģinās tikt pie pārtikas.

Foto – Pixabay

Es arī nebrīnītos, ka kāda kaķu mīle šādu lūsīti varētu pabarot, jo tas lūsītis taču tāds kaķītis jau vien ir… Nevajag tā darīt! Nevajag mēģināt pieradināt plēsējus!

Ko lai saka – šādā situācijā, kādā iekļuvusi sieviete Rīgā un viņas ģimene, ir vienkārši jābūt ļoti uzmanīgiem. Var rakstīt iesniegumu Rīgas pašvaldības policijai.

Skaties video, kā lūsis klejo Rīgā: