Sulīgi un skaisti rožu krūmi ir daudzu dārznieku sapnis. Tomēr šiem ziediem ir reputācija, ka tos ir grūti audzēt.
Dārzkopības eksperts dalās ar visbiežāk pieļautajām kļūdām, audzējot rozes, un kā no tām izvairīties.
1.Nepareizas vietas izvēle
“Rožu stādīšana pārāk tuvu ēkām, žogiem, kokiem vai pat citām rozēm var ierobežot saules gaismu un gaisa cirkulāciju, ko tās saņem,” saka Jackson & Perkins rožu audzētājs Vess Hārvels. Viņš teica, ka tas varētu izraisīt lapu kaišu attīstību.
Rozēm ideāla ir saulaina, atklāta vieta, kas saņem vismaz sešas stundas saules gaismas dienā. Apgrieziet tuvumā esošos augus pēc vajadzības un noņemiet visu, kas neļauj rozēm iegūt pietiekami daudz gaismas vai gaisa cirkulācijas.
2.Laistīšana no augšas
Šī laistīšanas metode veicina sēnīšu kaites. “Vienmēr laistiet pie auga pamatnes, lai mitrums sasniegtu saknes un saglabātu lapas sausas,” saka Hārvels. “Ja laistīšana virs galvas ir neizbēgama, dariet to no rīta, lai lapas varētu ātri nožūt saulē.”
3.Pārmērīga vai nepietiekama laistīšana
“Pārāk daudz ūdens var izraisīt sakņu puvi, savukārt nepietiekams ūdens daudzums izraisa stresu un sliktu augšanu,” saka Hārvels. Reizi vai divas reizes nedēļā dziļi laistiet rozes, ļaujot augsnes augšējai daļai izžūt starp laistīšanas reizēm.
4.Nepareiza atzarošana
“Neuzmanīga apgriešana vai pārāk agresīva atzarošana var atstāt jūsu rožu krūmu kuplu, vāju vai neformālu, padarot to uzņēmīgāku pret kaitēm,” saka Hārvels. Apgrieziet rozes reizi gadā, samazinot auga augstumu par aptuveni 1/3 līdz 1/2. Koncentrējieties uz vāju vai slimu dzinumu noņemšanu.
5.Visu kukaiņu iznīcināšana
“Plaša spektra insekticīdu izmantošana kaitēkļu iznīcināšanai var padzīt arī labvēlīgos kukaiņus, piemēram, apputeksnētājus un dabiskos plēsējus, izjaucot jūsu dārza ekosistēmas līdzsvaru,” saka Hārvels.
Tā vietā izvēlieties dabiskas kaitēkļu apkarošanas metodes, piemēram, noņemiet kaitēkļus no rozēm ar rokām un audzējiet augus, kas piesaista labvēlīgos kukaiņus.
6.Pārmērīga mēslošana
“Dzeltenīgas lapas vai aizkavēta augšana var likt dārzniekiem domāt, ka rozei ir nepieciešams vairāk barošanas. Tomēr pārāk daudz sintētiskā mēslojuma var sabojāt saknes, nodarīt kaitējumu augsnei un sadedzināt augu. Dārznieks bieži turpina barot augu, kas cīnās, pasliktinot problēmu,” saka Hārvels.
Tā vietā, lai pārspīlētos ar sintētisko mēslojumu, uzlabojiet augsni ar kompostu. Hārvels iesaka katrā stādīšanas bedrē pievienot kompostu vai barot augošās rozes.
7.Nenogrieziet novītušos ziedus
Ja visas augšanas sezonas laikā negriezīsiet novītušos rožu ziedus, augi tērēs vairāk enerģijas sēklu ražošanai, nevis augšanai un ziedu attīstību. “Pēc tam, kad ziedi ir beiguši ziedēt, apgrieziet zieda kātu, lai veicinātu lielāku augšanu,” saka Hārvels.