Skaistu, veselīgu rožu iegūšana ir daudzu dārznieku sapnis. Šie ikoniskie ziedi piešķir skaistumu un krāsu jebkurā ainavas vietā. Vienīgais mīnuss ir tas, ka rozēm ir reputācija, ka to audzēšana ir sarežģīta.
Dārzkopības eksperti pastāstīja par visbiežāk pieļautajām kļūdām, audzējot rozes, un par to, kā no tām izvairīties ražīgas ziedēšanas laikā.
Stādīšana nepareizā vietā
Tas, ka rozes var izskatīties skaisti noteiktā jūsu ainavas vietā, nenozīmē, ka tās tur būs veselas. “Rožu stādīšana pārāk tuvu ēkām, žogiem, kokiem vai pat citām rozēm var ierobežot saules gaismu un gaisa plūsmu, ko tās saņem,” saka Vess Hārvels, Jackson & Perkins rožukronis.
Izvēlieties saulainu, atvērtu vietu, kas saņem vismaz sešas stundas saules gaismas dienā. Novietojiet rozes atsevišķi, lai nodrošinātu labu gaisa cirkulāciju un samazinātu slimību risku. Ja nepieciešams, apgrieziet tuvumā esošos augus un noņemiet visu, kas traucē jūsu rozēm iegūt pietiekami daudz gaismas vai gaisa plūsmas.
Apsmidzināšana
Ūdens izsmidzināšana pār visu rožu krūmu ir ātra un vienkārša, taču tas rada mitrus apstākļus, kas veicina sēnīšu slimības. “Vienmēr laistiet pie auga pamatnes, lai mitrums sasniegtu saknes un lapas paliktu sausas,” saka Harvels.
Pārāk daudz mitruma
Rozēm ir nepieciešama pastāvīgi mitra augsne, taču tās neizdzīvos pārāk sausos vai pārāk mitros apstākļos. “Pārāk daudz ūdens var izraisīt sakņu puvi, savukārt nepietiekama došana izraisa stresu un sliktu augšanu,” saka Harvels.
Reizi vai divas reizes nedēļā laistiet rozes dziļi, starp laistīšanas reizēm ļaujot augsnes augšējai daļai nožūt. Jums var būt nepieciešams laistīt biežāk sausuma periodos vai karstā laikā.
Nepareiza atzarošana
Atzarošana ir būtiska jūsu rožu vispārējai veselībai, taču, to darot nepareizi, var rasties problēmas. Apgrieziet reizi gadā, samazinot auga augstumu par aptuveni 1/3 līdz /1/2. Koncentrējieties uz vāju vai slimu daļu noņemšanu. Atveriet auga centru, lai uzlabotu gaisa plūsmu un nogrieztu augumu no potzaru savienojuma apakšas.
Kaišu izplatīšanās
Rožu ziedlapiņas, kas nokritušas uz zemes, var izplatīt kaites jūsu augiem. “Ziedlapiņas, kas atstātas pūst, it īpaši, ja zeme ir mitra, var izraisīt botrītu,” saka Harvels. “Tas parādās kā pelēks pelējums uz ziediem un augļiem. Pelējums var inficēt tuvumā esošos augus vai pilnībā nobriest un atbrīvot sporas zemē.”
Lai no tā izvairītos, notīriet visas nokritušās vai inficētās lapas ap rozēm un izmantojiet asas, tīras atzarošanas šķēres, dezinficējot tās ar spirtu starp augiem.
Visu kukaiņu iznīcināšana
Ne visi kukaiņi ir slikti; daži ir pat būtiski veselīgam dārzam. “Plaša spektra insekticīdu izmantošana kaitēkļu iznīcināšanai var arī iznīcināt labvēlīgos kukaiņus, piemēram, apputeksnētājus un dabiskos plēsējus, izsitot jūsu dārza ekosistēmu no līdzsvara,” saka Hrvels.
Tā vietā izvēlieties dabiskas kaitēkļu apkarošanas metodes, piemēram, ar rokām novāciet sliktos kaitēkļus no rozēm un audzējiet augus, kas piesaista labvēlīgos kukaiņus. Ja ir nepieciešams izsmidzināt, izmantojiet selektīvus produktus, piemēram, nīma eļļu.
Pārmērīga mēslošana
Rozēm ir nepieciešams mēslojums, lai tās paliktu auglīgas, taču pārāk daudz var kaitēt augam. Tomēr pārāk daudz sintētiskā mēslojuma var sabojāt saknes, kaitēt augsnes dzīvībai un sadedzināt augu.
Tā vietā, lai pārspīlētos ar sintētisko mēslojumu, uzlabojiet augsni ar kompostu. Pievienojiet to katrai stādīšanas bedrei vai apstrādāt esošās rozes. Pēc tam pavasarī varat pievienot lēnas iedarbības organisko mēslojumu, kad augs ir sācis lapas.