Daudzi dārzkopji izplēš struteni ar visām saknēm, uzskatot to par bezjēdzīgu nezāli. Taču velti! Šis augs, bet ļoti noderīgais “dumpinieks” var lieliski noderēt cīņā ar kaitēkļiem un pat augkopībā. Lūk, pieci veidi, kā to izmantot gudri:
1. Dabīgs insekticīds pret laputīm un augļu tinējiem
Strutenes uzlējums lieliski tiek galā ar kaitēkļiem: laputīm, naktstauriņu kāpuriem, lapgraužiem, bruņutīm un krustziežu blusām. Lai pagatavotu līdzekli, izrok piecus strutenes krūmus, sasmalcina un aplej ar 5 litriem ūdens. Pēc divām dienām izkāš un pievieno nedaudz šķidrās ziepes – tās palīdzēs uzlējumam labāk pieķerties lapām.
2. Mēslojums augiem
Struteni var izmantot kā zaļo mēslojumu. Augu sagriež, liek traukā, pārlej ar ūdeni un atstāj uz divām nedēļām raudzēties. Iegūto uzlējumu atšķaida proporcijā 1:10 – un iegūst vērtīgu barojošu mēslojumu, īpaši noderīgu vasaras vidū.
Lasi vēl: 9 pazīmes, kas liecina, ka uz jūsu mājas ir uzlikta ļauna acs vai lāsts
3. Dabīga mulča
Strutenes krūmus ziedēšanas laikā var nopļaut un izmantot kā mulču. Tie palīdzēs ierobežot nezāļu augšanu un saglabās mitrumu augsnē, vienlaikus atbaidot kaitēkļus ar savu spēcīgo smaržu.
4. Dobju dezinfekcija
Izžāvētu un pulverī saberztu struteni var izkaisīt pa dobes virsmu pirms stādīšanas. Tas palīdzēs dezinficēt augsni un pasargās to no kaitēkļiem augu augšanas sākuma posmā.
Lasi vēl: Pienenes var šādi sagatavot ziemai: Pamēģināju – un tagad tā daru katru gadu
5. Sīpolu apstrāde pirms stādīšanas
Uzlējums no kaltētas strutenes (150 g uz 10 litriem ūdens, ievilkties 48 stundas) lieliski dezinficē sīpolus pirms stādīšanas. Stādāmo materiālu vispirms noskalo un pēc tam pusstundu mērcē uzlējumā – tā tiek nodrošināta profilakse pret sēnīti un kaitēkļu kāpuriem.