Vecā māja māca uzmanību. Atliek vien mirklīti nostāvēt uz vietas, kad tukšās telpās sāc dzirdēt ierīču dūkoņu. Tās neatpūšas pat tad, kad tās izslēdzat. Un, ja saskaita visu šo “kluso elektrības patēriņu”, skaitļi sanāk iespaidīgi.
Esmu sastādījis savu personīgo vērtējumu par “rijīgākajām” elektroierīcēm, kas mums lēnām zog elektrību un attiecīgi – arī naudu no mūsu maciņa.
10. vieta – mikroviļņu krāsns (gaidīšanas režīmā)
Patēriņš: 2-6 W stundā. Man ir mikroviļņu krāsns “Samsung”, tā ir apmēram 12 gadus veca, bet darbojas labi. Jaudīga, 900 vati. Interesantākais ir tas, ka pat tad, kad tā vienkārši stāv, neko nesilda, displejs un elektroniskās smadzenes patērē elektrību. Protams, maz – tikai 2 vatus, bet mēneša laikā tas sastāda apmēram 1,5 kilovatstundas, kas ir aptuveni 13 centi. Vienas krāsns dēļ, protams, nebankrotēsi, bet mājoklī ir desmitiem šādu sīku ierīču, kas “apēd” elektrību.
9. vieta – TV (gaidīšanas režīmā)
Patēriņš: 4-12 W stundā. Šovasar es savā virtuvē uzstādīju “Philips” televizoru, lai varētu sev ērtā laikā noskatīties ziņas. Televizors ir pievienots strāvas avotam, kas nozīmē, ka ir elektrības padeve. Ierīce ir gudra, pati iet “gulēt”, bet gaidīšanas režīmā vienalga patērē apmēram 7 vatus. Mēneša laikā tas ir apmēram 5 kilovatstundas jeb 0,44 eiro. Bet – ja jums mājās ir trīs šādi televizori? Tagad varat rēķināt pats.
8. vieta – Lādētāji un barošanas bloki
Patēriņš: 0,5-3 W stundā katrs. Lūk, šī ir pavisam neredzama “fronte”. Telefoni, planšetdatori, e-grāmatas, ar baterijām darbināmi lukturīši. Visi šie barošanas bloki pat tad, ja otrā galā nav ierīču, tik un tā patērē strāvu. Es saskaitīju astoņas, un, ja tās atstāj ieslēgtas uz mēnesi, sanāk apmēram 1,7 kilovatstundas – papildus 16 centi, kas aizplūst uz nekurieni.
Lasi vēl: VID pavisam drīz sazināsies ar iedzīvotājiem, kuru konta apgrozījums pārsniedz šo robežu
7. vieta – Satelīta antena un uztvērējs.
Patēriņš: 12-20 W stundā Man ir “Baltcom” komplekts, es to ierīkoju apmēram pirms pieciem gadiem. Tātad uztvērējs, pat ja tas ir izslēgts no tālvadības pults, patiesībā turpina patērēt 15 vatus. Mēnesī – apmēram 11 kilovatstundu, un tas jau ir aptuveni 1 eiro. Gandrīz vesels maizes klaips.
6. vieta – dators un perifērijas ierīces (gaidīšanas režīmā)
Patēriņš: 20-50 W stundā. Dēls man atdeva savu veco “Lenovo” portatīvo datoru, es dažreiz tajā skatos filmas. Tātad, klēpjdatora uzlāde, pats klēpjdators miega režīmā un arī printeris, maršrutētājs – tas viss kopā patērē aptuveni 40 vatus. Tas iznāk apmēram 30 kilovatstundu mēnesī, kas ir aptuveni 2,7 eiro. Šķiet, sīkums, bet krājas kā siens siena kaudzē.
Turpinājumu lasiet nākošajā lapā
Tevi noteikti interesēs
- “Pēdējā laikā bieži nāk…”: Mazsalacas novadā meža kamerā regulāri nofilmējas pieaudzis lācis (+ VIDEO)by Laura Blūma
- Tikai kāzu dienā dēls saņēma vēstuli no bijušās draudzenes. Pēc tās izlasīšanas viņš pārtrauca kāzasby Rinalds Bergmanis
- Dziedātāja Samanta Tīna atklāj, kādu padomu savulaik viņai iedevusi mamma, tomēr viņa tā arī to nav realizējusiby Laura Blūma