Komposts ir īsts “zaļais zelts” dārzniekiem. Tā lieliskās īpašības uzlabo augsnes struktūru, baro augus, palīdz cīņā pret nezālēm un kaitēkļiem, kā arī palīdz saglabāt mitrumu.
Bet, tāpat kā jebkurš mēslojums, komposts ir jāizmanto pareizi – lai tas patiešām nestu labumu un neradītu kaitējumu. Mēs izskaidrosim, kā tieši jūs varat izmantot kompostu savā dārzā, puķu dobē vai pat uz balkona.
Apvienojiet kompostu ar mulču – divkāršs spēks augsnei
Šī metode ir viena no efektīvākajām nezāļu apkarošanā un mitruma saglabāšanā. Pirmkārt, notīriet vietu no nevēlamās veģetācijas. Pēc tam uzklājiet plānu komposta kārtu, kam seko 7–10 cm organiskās mulčas (piemēram, sasmalcinātas mizas vai salmu). Šis “spilvens” ne tikai novērš nezāļu augšanu, bet arī pakāpeniski bagātina augsni ar barības vielām.
Barojiet kokus un krūmus
Komposts lieliski darbojas ap kokiem un krūmiem, īpaši daudzgadīgiem augiem. Ap stumbru vienmērīgi izklājiet 2–5 cm komposta kārtu, bet izvairieties no tiešas saskares ar mizu. Tādā veidā barības vielas lēnām sasniegs sakņu zonu.
Pagatavo komposta tēju
Šis šķidrais mēslojums ir īsts augu eliksīrs. Lai pagatavotu komposta tēju: ievietojiet 1,5 glāzes nobrieduša komposta spainī ar 3,5 litriem nehlorēta ūdens. Nosedziet un atstājiet siltā vietā 5-7 dienas, katru dienu maisot.
Tad šķidrumu izkāš caur marli. Ar iegūto uzlējumu laistiet augu sakņu zonu vai apsmidziniet lapas, lai nodrošinātu papildu aizsardzību pret kaitēm.
Barojiet savas puķu dobes ar dabīgo mēslojumu
Puķu dobes ļoti labi reaģē uz kompostu. Stādot, pievienojiet to tieši stādīšanas bedrē vai agrā pavasarī sadaliet ap esošajiem krūmiem. Komposts uzlabo augsnes aerāciju, stimulē pumpuru veidošanos un pagarina ziedēšanas periodu.
Sajauciet kompostu ar minerālmēsliem
Ja augsnē trūkst specifisku mikroelementu, piemēram, slāpekļa, fosfora vai kālija, sajauciet kompostu ar minerālmēsliem. Komposts darbojas kā buferis, samazina risku, ka sintētika “sadedzinās” augus, kā arī atvieglo mēslošanas līdzekļu uzsūkšanos.
Atjaunojiet un uzlabojiet savu zālienu
Pirms jaunas zāles sēšanas augsnei pievieno 2-3 cm komposta un kārtīgi to pārrok. Esošam zālienam izmantojiet virsapstrādes metodi – uzklājiet ļoti plānu komposta kārtu (apmēram 0,5 cm) virsū zālei un izlīdziniet to ar grābekli.
Barojiet savas dobes visas sezonas garumā
Pavasarī kompostu pievieno augsnei, gatavojot dobes, un sezonas laikā atjauno kārtu augu pamatnē – īpaši pie kaprīziem augiem, piemēram, tomātiem, ķirbjiem, paprikas. Lai iegūtu stabilus rezultātus, katru mēnesi uzklājiet 1–1,5 cm slāni.