“Nevajag sabiedrībai stāstīt, ka nav risku!”: Gulbenes novadā lācis iekļuvis lopu saimniecībā un centies tikt pie pusdienām (+ VIDEO)

Foto – Pixabay

Pirms dažām dienām Gulbenes novadā, Beļavas pagastā pirmo reizi noticis gadījums, kad lācis mēģinājis tikt pie “pusdienām” zirgu aplokā. Par to vairāk stāsta žurnāla “Medības” redaktore.

Jāatceras, ka gan lūši, gan lāči nav medījami dzīvnieki, tāpēc sabiedrība ir jāizglīto, kā mums tagad ar viņiem sadzīvot. Jo situācija ir mainījusies.

Cilvēki, kas dzīvo laukos, viņu ienākumi bieži vien nav tik lieli, lai tagad ņemtu un būvētu milzīgu žogu vai sētu, jāsaprot, ka tā ir milzīga investīcija. Un, ja mēs vēlamies “audzēt” Latvijā lāčus un lūšus, tad valstij ir jāsniedz kaut kāds atbalsts, lai cilvēki un lauksaimnieki varētu pasargāt savas saimniecības un nenokļūt bankrotā.

Nupat bija gadījums Gulbenes novadā, Beļavas pagastā, ka lācis bija iekļuvis zirgu aplokā un mēģinājis aizstiept prom sev pusdienās. Vienai ķēvei tas beidzās slikti. Pēc tam, kad uz turieni bija devusies Valsts mežzinātnes institūta “Silava” zinātniskā asistente Alda Stepanova, viņa atzina, ka lācis ir centies tikt klāt vēl diviem zirgiem, bet tiem paveicās vairāk.

Foto – Pexels

“Visi ir ļoti satraukti!”: brīnišķīgi jaunumi prinča Viljama un Keitas Midltones ģimenē (+ VIDEO)

Tur gan aplokā viss bija kārtībā – tas bija apjozts ar dzeloņstieplēm, tomēr ir bijušas vietas, kur tās bijušas pārrautas un tur, visticamāk, lācis arī iekļuvis iekšā. Jāsaprot, ka kamēr zirgi ganās lauku platībās, nevienam normālam zirgu īpašniekam taču neienāktu prātā, ka viņam vēl bez tām dzeloņstieplēm un ir jāliek kaut kāds elektriskais gans. Jo tos parasti liek, lai lopi neizkļūtu ārā, nevis, lai sargātu no plēsējiem.

Lasi vēl: Latvijas meteorologi nāk klajā ar prognozi: nedēļas sākums silts un saulains, bet no 29.maija viss strauji mainīsies

Cilvēkiem nebūtu jāinvestē milzu naudu, lai pasargātu savu ganāmpulku. Te gribu teikt, ka ir dažas iestādes un organizācijas, kas šādus gadījumus, kad runa ir par lāčiem, lūšiem, mēģina notušēt un pārlikt atbildību uz saimniekiem, ka tie it kā nav darījuši visu, lai savus lopus pasargātu, un ka vispār, lācis nemaz nav tik bīstams un riski nav tik lieli.

Es gribu teikt otrādi – labāk ir apzināties šos riskus un būt tiem gataviem. Nevis radīt kaut kādu ilūziju, ka lācītis ir pūkains, foršs radījums, kas dzīvo mūsu mežos, un ar ko ir viegli sadzīvot.

Kas, kā un kāpēc var bloķēt mobilā tālruņa numuru

Foto – ekrānuzņēmums

Sadzīvot var, bet ir vairāki priekšnosacījumi. Nevajag sabiedrībai stāstīt, ka risku nav nekādu. Tā kā, jo vairāk mēs par to runāsim un stāstīsim, jo vairāk cilvēku apzināsies šos riskus, jo mazāk būs šādu un citu gadījumu.

Mēness kalendārs 2025.gada jūnijam: labvēlīgās un nelabvēlīgās dienas

Jāpiebilst, ka “Silava” zinātniskā asistente Alda Stepanova arī atzina, ka šis ir pirmais oficiāli reģistrētais gadījums Latvijā, kad lācis pusdienās centies notiesāt zirgu.

Žurnāla “Medības” redaktore Linda stāsta par notikušo, skaties video: