Kad kaimiņš ieraudzīja manas avenes, kas bija divreiz lielākas nekā parasti, viņš vispirms neticēja savām acīm, bet pēc tam sāka prasīt, kādu “ķīmiju” es lietoju!
Agrāk viņš pirkdams dārgas mēslojuma vielas saņēma tikai vidēju ražu. Tagad es laistu ar to pašu, ko darīja mana vecvecmāmiņa, un ievācu divreiz vairāk ogu.
Kas nav kārtībā ar veikalos pirktajiem mēslojumiem
Daudzus gadus es pirkšu kālija sulfātu, monofosfātu un citas sastāvdaļas. Katru sezonu tērēju daudz, bet rezultāts bija vidējs. Avenes auga un ziedēja, bet ogas bija mazas un skābas. Veikalos pirktie mēslojumi veicina ātru augšanu, taču neveido garšīgas un lielas ogas. Tajos nav to vielu, kas vajadzīgas tieši ziedēšanas laikā.
Pirms trim gadiem sastapu kaimiņieni Annu . Viņai ir 89 gadi, un avenes viņa audzē jau ilgi. Nekad nav pirkusi mēslojumu, bet raža vienmēr ir laba. Ogas ir lielas un saldas. Sākumā neticēju viņas padomiem, domāju, ka vecās metodes vairs nestrādā. Pamēģināju vienu recepti — rezultātu ieraudzīju pēc nedēļas. Ziedu kļuva vairāk, aizmetņi bija lielāki.
Kaimiņi pamanīja pārmaiņas un sāka interesēties. Tagad pastāstīšu, kādas metodes izmantoju aveņu barošanai ziedēšanas laikā…
Trīs noteikumi, kurus es nezināju
Pēc sarunām ar Annu sapratu trīs svarīgas lietas. Pirmkārt, aveņu barošana jāveic lēni. Veikalos pirktie mēslojumi darbojas ātri, bet īslaicīgi. Vecmāmiņas līdzekļi baro augu pakāpeniski 2-3 nedēļas. Otrkārt, tikai dabīgas sastāvdaļas. Tās ne tikai baro avenes, bet arī uzlabo augsni. Treškārt, iedarbība jāveic uz visu augu, ne tikai saknēm.
Organiskie mēslojumi darbojas kompleksā un ir droši gan augsnei, gan augiem.
Pirmo pieredzi sāku ar pelniem. Paņēmu glāzi pelnu uz spaini ūdens, ļāvu nostāvēties trīs dienas. Vakaros laistīju krūmus pa mitru augsni. Pēc piecām dienām lapas kļuva tumšākas, ziedēšana pastiprinājās.
Bet pelni — tikai sākums. Anna pastāstīja vēl par trim sastāviem. Katrs no tiem tiek izmantots savā laikā un konkrētiem mērķiem. Visi komponenti ir vienkārši, daudzi aug tieši pie mājas.
Visbrīnumainākais atklājums bija vēl priekšā. Izrādījās, ka vienu no galvenajiem komponentiem saldām ogām es visu ziemu metu atkritumos. Bet tas maksā dārgāk nekā jebkurš veikalā pirktais mēslojums.
Nātre arī kļuva par atklājumu. Agrāk es to cīnījos kā nezāli, bet tagad speciāli atvēlēju stūrīti, kur tā aug, lai izmantotu to barošanai. No nātres sanāk lielisks mēslojums avenēm.
Ceturtais komponents ir pavisam negaidīts — tas, kas paliek pāri no brokastīm. Par to pastāstīšu nākamajā daļā, kad rādīšu visas receptes pa kārtai…
Četras pārbaudītas receptes
Anna dalījās ar četrām receptēm, ko lietoja viņas vecmāmiņa. Pirmā — nātru uzlējums. Savācu jaunos dzinumus pirms nātres zied. Piepildīju spaini par trešdaļu, apleju ar ūdeni un atstāju uz nedēļu. Izveidojas koncentrāts ar spēcīgu smaržu. To atšķaidu 1:10 pirms laistīšanas. Nātru uzlējums satur slāpekli, kāliju un mikroelementus viegli uzņemamā formā. Ziedošās avenes laistu ik pēc 10 dienām ar litru zem katra krūma.
Rezultāts redzams pēc nedēļas — aizmetņu skaits pieaug par aptuveni 15%. Lapas kļūst intensīvi zaļas.
Otrais recepte — maizes raugs. Melno maizi paliekas lieku burkā, apleju ar siltu ūdeni. Pievienoju ēdamkaroti cukura un atstāju trīs dienas. Pēc tam izkāšu un atšķaidu litru uzlējuma spainī ūdens.
Šis sastāvs ir labs ziedēšanas sākumā — tas aktivizē saknes. Raugs maizē uzlabo barības vielu uzsūkšanos no augsnes.
Trešā metode mani pārsteidza visvairāk. Olu čaumalas, ko agrāk izmetu, izrādījās vērtīgs kalcija mēslojums. Es tās visu ziemu vācu, žāvēju un samalu kafijas dzirnaviņās līdz miltu konsistencei. Uz vienu aveņu krūmu pirms laistīšanas ap saknēm izkaisu ēdamkaroti pulvera. Kalcijs lēnām izšķīst un stiprina ogu šūnu sieniņas. Ogas kļūst cietākas un labāk uzglabājas.
Ceturtā recepte kļuva par manu iemīļotāko. Sīpolu miziņas ne tikai baro, bet arī aizsargā pret kaitēm. Litra burku ar sīpolu mizām apleju ar verdošu ūdeni un ļauju nostāvēties 24 stundas. Laistu ar nešķaidītu uzlējumu pa puslitram zem katra krūma.
Lasi vēl: Lūk, kāpēc trauku mazgājamās sūkļi ir dažādās krāsās: Uzzināju to tikai 50 gadu vecumā un esmu pārliecināta, ka 99% saimnieču par to arī neko nezināja
Tagad parādīšu, kā pareizi apvienot visas šīs barības vielas, lai panāktu maksimālu rezultātu…
Šķir otru lapu, lai lasītu turpinājumu….
Tevi noteikti interesēs
- “Mūsu saikne bija ļoti cieša”: leģendārā aktrise Ilze Vazdika izstāsta par kādu ļoti tuvu cilvēku savā dzīvē (+ VIDEO)by Laura Blūma
- 8 situācijas, kad banka iesaka labāk nenorēķināties ar maksājumu kartēm – vari iekļūt problēmāsby Sandra Ločmele
- Cilvēki samulsuši -gaidāmas izmaiņas visos Latvijas veikalos saistībā ar tur pieejamajiem produktiemby Sandra Ločmele