Labāku mēslojumu neatrast: spēcīgs aptiekas līdzeklis pret gurķu un tomātu lapu dzeltēšanu

Kas ir pats skumjākais skats dārzā? Nē, tas nav kaimiņš, kurš jau atkal ir jūs apsteidzis ar ražu (jokoju, protams). Un arī ne gliemezis, kas pēdējo salāta lapiņu mierīgi noēdis. Pats nepatīkamākais — tas ir dzeltens lapas plankums uz tomāta vai gurķa.

It kā laistīts. It kā mēslots. It kā viss darīts “pēc grāmatas”. Bet tas lapa — dzeltena, nīkulīga… Kā izbalējusi un pazaudēta rudens autobusa biļete.

Bet! Nesteidzieties izraut augus ar visām saknēm un sēt visu no jauna. Es jums tūlīt pastāstīšu par vienu aptiekas līdzekli, starp citu — ļoti vienkāršu un pieejamu. Tas ne tikai atjauno lapu zaļo krāsu, bet burtiski atdzīvina augus mūsu acu priekšā.

Un, kas visinteresantākais — tas iedarbojas ne sliktāk par dārgiem ķīmiskajiem mēslojumiem, bet maksā tikai nieku. Jūtat intrigu? Tieši tā. Tūlīt visu izskaidrošu soli pa solim. Tikai svarīgi – šo līdzekli jālieto nevis uz labu laimi, bet apdomīgi.

Dzeltens lapojums — tā ir auga kliedziens pēc palīdzības

Vispirms sapratīsim, kāpēc vispār lapas sāk dzeltēt. Jo bez iemesla nekas nenotiek, vai ne? Iespējamie cēloņi ir vairāki:

Trūkst slāpekļa – lapas sāk dzeltēt no apakšas uz augšu, augšana palēninās.

Trūkst magnija – parādās dzelteni plankumi ar zaļām dzīslojam.

Pārlieku liela mitruma – augs kopumā izskatās skumjš, novārdzis, kā pēc lietus bez zābakiem.

Sakņu puve – viss vēl ļaunāk, jo te nelīdzēs ne mēslojums, ne lūgšanas – sakņu sistēma jau bojāta.

Tāpēc svarīgi saprast cēloni, pirms ķerties pie ārstēšanas. Un tikai tad – pielietot pareizo līdzekli. Un, kā jau solīju, tas būs pavisam vienkāršs un pieejams risinājums no aptiekas.

Taču visbiežāk — un te, lūdzu, pievērsiet uzmanību — iemesls ir ļoti vienkāršs. Augs vienkārši nespēj uzņemt barības vielas no augsnes. Saknes ir it kā “kurlas” – zeme ir, mēslojums ir, bet nekas nenotiek. Barība ir klāt, bet tā netiek tālāk.

Un tieši šajā brīdī palīgā nāk tas pats aptiekas šķīdums. Tas, kuru es pats saucu par “gurķu sistēmu” jeb “gurķu pilienu sistēmu”. Jā, jūs nepārklausījāties.

Bet nesteidzieties uzreiz grābt pudelītes! Vispirms – par to, kas noteikti nepalīdz, un tikai pēc tam – recepti, no kuras jūsu gurķi (un arī tomāti) zaļos jau nākamajā rītā.

Neatkārtojiet šīs kļūdas!

(un ja esat jau pieļāvuši – jo vairāk ieteicams lasīt tālāk)

Saprotams: kad sākas panika, gribas likt visu pēc kārtas – pelnus, kūtsmēslus, salpetri, pat vistas mēslus ar karoti. Dažs pat mēģina pārkaisīt ar dillu “maģijai”.

TĀ NEDRĪKST! Lūk, trīs izplatītas kļūdas, kas lapu dzeltēšanu tikai pastiprina:

Bieža laistīšana

It kā šķiet loģiski: augi vīst – tātad trūkst ūdens. Bet ja laisti katru dienu pa spainim, zeme sāk paskābt. Saknes “nosmok”, jo augsne kļūst pārāk blīva un mitra. Kad sākas lapu dzeltēšana — apstājieties!

Slāpeklis vasaras vidū

Jūnijā, jā, vajag zaļo masu – augs aug, veido lapas. Bet jūlijā? Kur vēl tam augt?! Ja turpināsiet dot slāpekli, augs nevis ražos augļus, bet dzīs jaunus lapu dzinumus. Un tie pēc tam arī sāk dzeltēt – it kā bez iemesla.

Mēslošana “uz labu laimi”

Tipa – “nu ieliešu kaut ko, varbūt palīdzēs”… Nepalīdzēs. Tikai pasliktinās stāvokli. Augs ir novārdzis, un kļūdas viņš nepiedod.

Tagad, kad zinām, ko nevajag darīt, laiks parunāt par to, kas jādara pareizi. Gatavi?

Aptiekas šķīdums: vectēva Jegora recepte

Šo recepti es atradu pirms kādiem 15 gadiem, kad man vēl siltumnīca nebija no polikarbonāta, bet gan no vecajiem logu rāmjiem. Jā, jā — no tiem pašiem, padomju laika koka logiem.

Lasi vēl: Kabaču spēks jūlijā: efektīvs mēslojums aukstam laikam ar 1 ēdamkaroti uz 10 litriem ūdens

Vienu jūlija vidu man pēkšņi visi gurķi siltumnīcā sāka dzeltēt. Lapas kā pergaments — trauslas, dzeltējošas, ar marmora rakstu. Es jau gandrīz padevos un domāju — viss, raža beigusies.

 

Šķir otru lapu, lai lasītu turpinājumu….