Tomāti te neaug, te pēkšņi izstiepjas pāri normai, tin lapas, apaug ar jokainām pazarītēm. Kur tad ir iemesls un kā to labot
Burtiski katrā rakstā man nākas sastapties ar lasītāju apjukumu par šo tēmu. Cik nu varu esmu atbildējusi. No vienas puses, par to ir daudz rakstīts, no otras – ja jautā konkrēti man, kāpēc gan sūtīt lasītājus uz citiem resursiem? Pastāstīšu, kā es redzu šo problēmu. Un vienlaikus aplūkosim vienu ļoti interesantu momentu, kas būs noderīgs daudziem. Lūk, kāda lasītājas fotogrāfija, kas lika apstāties:
1. Kāpēc tomāti tin galotnes
Manuprāt, šādas parādības sākotnējais cēlonis ir stress. Tā nav gluži tikai pārmērīga slāpekļa deva, kā pieņemts domāt. Bet arī bez tā neiztiek. Skatieties. Stādot mēs ieliekam bedrē mēslojumu, tai skaitā slāpekli saturošu. Augsne parasti stādīšanas brīdī dziļumā vēl ir auksta. Un tomāti sākotnēji aug inercē uz tā, kas bijis stādu podiņā. Tad augsne uzsilst. Tomāti sāk baroties no bedres. Pēkšņi daudz slāpekļa. Rezultāts – savīta augšdaļa.
Bet tas ir pavasarī, agri. Un tagad? Otrais loks savijies (pirmais jau atvijies). Skatieties nākamo foto.
Šis gads ir bagāts ar temperatūras svārstībām – te Āfrikas karstums, te rudens aukstums. Tomātiem ir aktīvās augšanas periods. Un tie te apstājas (auksts), te aug, kā traki, cenšoties panākt iekavēto. Tāpēc parādās nākamais čokurošanās vilnis. Bet jūs pamanījāt, ka tas pirmais, trakais, nemanāmi pārgāja? Lapas atvijās.
Vēl viens iemesls, kāpēc tomāti tin augšdaļas, ir stress no pārlieku intensīvas pazaru izlaušanas. Ne velti iesaka to darīt vienmērīgi, nevis visas uzreiz. Un visdrīzāk, cēlonis ir viss kopā: augšanas posms, temperatūras svārstības un masveida pazaru noņemšana. Neuztraucieties. Kad tomāti sāks ražot, tinumi beigsies.
Un lūk piemērs: tomāts no iepriekšējā foto pats atvijās nākamajā dienā 🤷♀️
Steidzami ko iesākt un pārmēslot nav nepieciešams. Vienkārši izslēdziet no “ēdienkartes” lieko slāpekli (svētās rūgšanas, apsmidzināšana ar amonjaku mundrumam utt.).
2. Kāpēc tomāti “resnē” jeb pieaug zaļā masa
Galvenais vaininieks – pārmērīgs slāpeklis. Un karstums. Bet ne tikai. Esmu ievērojusi, ka visvairāk sūdzību ir par šobrīd populārajiem amerikāņu šķirņu tomātiem, piemēram, “zvaigžņu sērija Drawft” un citi līdzīgi, kas tiek izplatīti internetā. Man dīvaini uzvedas “Ananass”. Arī no turienes.
Par viņu es rakstīju. Un komentāros viedokļi dalījās. Vieni lasītāji apgalvoja, ka šķirnei ir parastas lapas, citiem (un arī man) – kartupeļveida. Dažiem tas ir nīkulīgs, citiem (un man) – taukos slīkst. Īsāk sakot – tas, par ko es ar bažām rakstīju: šīs šķirnes nav pielāgotas mūsu apstākļiem, tās nav iekļautas Lauksaimniecības sasniegumu reģistrā, tātad – nav oficiāli atļautas audzēšanai pie mums.
Turklāt neapstiprinātas šķirnes jau izplata arī agrofirmas. Nesaukšu vārdus, bet lasītāji rakstīja, ka dažas sēklas iegādājušies pie vietējā ražotāja. Kopumā – no šķirnēm, kas iegādātas “pa rokai”, atceļojušas no Amerikas vai kaimiņvalstīm un nav reģistrā, var sagaidīt jebko. Tās selekcionētas ne mūsu klimatam, un pie mums audzēšanai nav atļautas.
Tas neattiecas uz mūsu pašu tautas selekcijas šķirnēm, piemēram, “Kondīne” un tamlīdzīgām! Starp citu – tās šķirnes, kas ir reģistrā, uzvedas man normāli: neapaug ar bezgalīgām pazarēm, “ragi” nerodas.
3. Kāpēc tomāti veido “radziņus”
Parādība, kad zem ziedu ķekara stumbrs sazarojas divās daļās, kļuvusi tik masveidīga, ka tautā to sauc par radziņiem. Patiesībā tas ir normāli. Pazarīte zem pirmā ziedu ķekara parasti ir spēcīgāka par pārējām un ātrāk veido augļus. Tāpēc to sauc par galveno pazarīti un atstāj kā otru stumbru, ja vajag. Taču dažreiz tā ir tik liela, ka izskatās kā atsevišķs stumbrs.
Un šeit stumbrs sadalījies trīs daļās! Skatīt vienu attēlu augstāk. ⇑ Kāds iemesls? Atkal – laikapstākļi, slāpeklis un stress. Rezultātā augšanas vielas sadalās nepareizi, un rodas mīkla – ko noplēst? Kura daļa jāņem nost? Agrāk, mūsu tradicionālajās šķirnēs, pat nelabvēlīgos apstākļos, šāda uzvedība bija retums. Bet šogad – sūdzību daudz. Man “ragi” veidojas galvenokārt… amerikāņu šķirnēm.
Lasi vēl: Es piekarināju aizkaru pie siltumnīcas ieejas un tas uzreiz atrisināja daudzas problēmas
Turklāt, ja laikus nenoplēš taukaino pazarīti (otru “raga” zaru), tad zem nākamā ziedu ķekara atkal būs “rags”: galvenais stumbrs nav izveidots, barības vielas sadalās pa diviem ceļiem. Tātad – radziņus jānoņem laikus. Kā noteikt, kur stumbrs, kur pazarīte? Aplūkojiet rūpīgi: vienā pusē uz stumbra būs ziedu ķekars, otrā – lapiņa. Kur ir lapiņa, tā ir pazarīte, to laužam. (Skatīt pirmo titul attēlu)
Bet var būt arī tā, ka abās pusēs – ziedu ķekari (tā man reiz gadījās). Šajā gadījumā es atstāju to daļu, kur ziedu ķekars ir spēcīgāks (no diviem zaķiem izvēlas to, kas treknāks 😀).
Un jautājums no lasītājas: “Kāpēc dažiem tomātiem attīstās nepilnīgas, neattīstītas lapas? Kas notiek ar maniem tomātiem? Lūk, četri tādi “ķēmīši” savijušies siltumnīcā. Šķirnes dažādas. Tuvumā aug pilnīgi normāli tomāti.” Foto no lasītājas:
Es ieteicu lasītājai šos augus ar visu zemi likvidēt pēc iespējas tālāk. Jo iemesls ir nopietns. Un kamēr mēs mēģināsim saprast cēloni, kukaiņi to var iznēsāt pa citiem augiem, un tad būs ziepes. Problēma varēja būt ienākusi sēklās. To varēja pārnest kukaiņi. Jebkurā gadījumā – tādu labāk likvidēt. Tomāts ir viengadīgs augs, censties par tā izdzīvošanu, ja tas dzīvo vien dažus mēnešus, nav jēgas.
Papildus problēmai, cēlonis var būt arī cita, sals vai pēkšņs aukstums. Aukstuma iedarbība var izpausties daudzgadīgajos augos, kuri pārziemo ar virszemes daļu (pumpuri tika traumēti, bet izturēja). Tomātiem šī versija neattiecas. Un – herbicīda iedarbība!!! Jā-jā, nebrīnieties. Ko līdzīgu esmu redzējusi koku atvasēs (vītols, ozols, ieva). Zāle apstrādāta – nokalta, bet uz zariem izauga šāda tipa lapas.
Grūti noticēt, bet šis ir… ozols pēc herbicīda. Apskatiet rūpīgi – zemāk uz stumbra redzamas normālas ozola lapas:
Skaidrs, ka neviens speciāli tomātus ar herbicīdu neapsmidzinās. Bet… Daudzi herbicīdi saglabājas augsnē, uzkrājas. Ar laistīšanu, lietu, gruntsūdeņiem šis herbicīds tiek aizskalots pie citu augu saknēm – un redzam šo efektu.
Turklāt apstrādāt var kaimiņi, bet tomāti sagandējas pie jums. No vispieejamākajiem tā uzvedas jaunās šķirnes. Tāpat arī herbicīdi, kas oficiāli paredzēti augsnei (Greiders). Atcerieties to!