Pus paciņas sodas – un visi katli ir kā no veikala, Nekas nav jāberž: vecmāmiņas recepte, ko lietoju trīs reizes gadā

Vai vēlaties receptes, kā ātri un bez liekiem pūliņiem iztīrīt visus aplipušos katlus? Man tādas ir!

Reiz, senos laikos dzīvoklī virtuvē bija tikai aukstais ūdens, vecmāmiņa ar panākumiem izmantoja šo recepti. Katlus vecmāmiņa tīrīja trīs reizes gadā: pirms Ziemassvētkiem, Lieldienām un, šķiet, vasaras beigās. Tā darīja arī viņas māte. Un, droši vien, arī mammas māte…

Pat vecie tauki no katliem noslīdēja nost bez nekādas papildu piepūles. Vienkārši ar vieglu kustību, izmantojot tukšu trauku mazgāšanas sūkli…

Un katru reizi, kad izceļas virtuves kārtošana ar netīriem traukiem, es dziļi noliecos pateicībā savai vecmāmiņai. Starp citu, arī plīts restes es tīru tieši tādā pašā veidā. Es parādīšu procesu uz piemēra – katla, kurā vīrs vārīs putru sunim, un vecā padomju katlā, kurā es vāru dārzeņus.

Godīgi sakot, kad vajadzēja parādīt procesu uz netīra katla piemēra, es iestrēgu: kur gan atrast tādu, kas būtu tik ļoti netīrs, lai uzreiz būtu redzams “vau” efekts. Savus katlus es tīru divreiz gadā, un tie nepaspēj pietiekami aizaugt. Tāpēc nācās paņemt suņa katlu un atbrīvot to no šausmīgiem netīrumiem.

Kāpēc šoferīši ir sākuši masveidā noņemt deflektorus no automašīnu logiem un vai tas ir aktuāli arī citiem šoferiem

Un vēl, lai parādītu, cik viegli tauki atdalās no grūti sasniedzamām vietām, es paņēmu veco padomju katlu, kurā vāru dārzeņus ar mizu. To es arī parādīšu pilnā godībā. Emalja uz tā vietām ir sakaltusi un nolietojusies. Nebrīnieties – šim katlam ir apmēram 50 gadu!

Visas saimnieces, kas pieredzējušas to dižo laiku, atceras, cik grūti bija padomju katlu rokturus iztīrīt no iekšpuses! Interesētais lasītājs ķersies pie receptes, bet niknais lasītājs, meklējot tekstā pretrunas un nepilnības, aprēķinās gadus un pieņems, ka tajos pasakainajos laikos, kad virtuvē valdīja vecmāmiņas mamma, sodas vispār nebija. Un tas viņam būs iemesls piekasīties un pārmest…

Jā, tajos laikos soda vietā izmantoja pelnus (tā ir seno laiku recepte, kā jau brīdināju). To var izmantot arī tagad ar to pašu mērķi. Taču labāk to darīt vasarnīcā, jo pēc katlu tīrīšanas nāksies ģenerāli tīrīt visu virtuvi. Pelnus var lietot, lai tīrītu tējkannas, kazānus un plīts restes – efekts būs tikpat labs. Starp citu, gan pelnu, gan sodas šķīdumu droši var izlietot zemē. Tādējādi dabai nodarītā kaitējuma nebūs. Tikai iepriekš šķīdumu vajag atšķaidīt apmēram desmit reizes.

Mana pelnu recepte ir šāda: viena litra burka pelnu uz 8 litriem ūdens. Pat kaļķi vārīt nav nepieciešams, pietiek ar šo šķīdumu. Bet tomēr es dodu priekšroku soda lietošanai. Ar to rokas ir tīrākas!

Tātad, es izmantoju sodu.

Lasi vēl: Jebkuru zivi tīru ar rokām, bez naža un verdoša ūdens – virtuve paliek tīra, spāņu metode patiešām darbojas

Katlus es tīru divreiz gadā: pirms Jaunā gada un Lieldienām. Vasaras lielākoties pavadām vasarnīcā, tāpēc nav vajadzības trešo reizi tīrīt dzīvokļa katlus. Vasaras beigās es vēršu galvu vasarnīcas mantām. Tā kā visa trauku krājuma es vienmēr turu tīru.

 

Šķir otru lapu, lai lasītu turpinājumu…..