Vai taisnība, ka VID bez problēmām var tikt klāt jūsu telefona saturam – skaidrojam

2025. gada 24. jūlijā aktualitāšu centrā nonākusi tēma, kas liek sabiedrībai pārdomāt valsts iestāžu pieaugošās spējas ieskatīties mūsu digitālajā dzīvē.

Valsts ieņēmumu dienests (VID), cenšoties pastiprināt cīņu ar nodokļu nemaksāšanu, ir iegādājies jaudīgu Izraēlā izstrādātu digitālās kriminālistikas sistēmu.

Šī tehnoloģija paver jaunas iespējas ēnu ekonomikas apkarošanā, taču vienlaikus rada nopietnas bažas par pilsoņu tiesībām uz privātumu. Tas iezīmē jaunu posmu, kurā valsts rīcībā nonāk rīki, kas spēj piekļūt arī šifrētai informācijai modernākajās ierīcēs. Sabiedrībā un likumdevēju vidū rodas pamatots jautājums – kur sākas valsts drošība un kur beidzas indivīda brīvība digitālajā laikmetā?

VID iegādātā sistēma – kas tā ir un ko spēj?

Lai efektīvāk atklātu un novērstu izvairīšanos no nodokļiem, VID ir veicis stratēģisku ieguldījumu, iegādājoties digitālās kriminālistikas tehnoloģiju no Izraēlas. Saskaņā ar publiski pieejamo informāciju un iepirkumu datiem, tā ietver programmatūru no pasaulē zināmiem uzņēmumiem.

Lasi vēl: Teātra aktrise Zane Daudziņa atklāj, ka nu viņa ir gatava atklāties cilvēkiem: ”Nav viegli to pateikt”

Cellebrite – uzņēmuma, kas atzīts par vienu no līderiem digitālās izmeklēšanas risinājumu jomā. Iegūtā tehnoloģija nav tikai datu apstrādes rīks, bet gan sarežģīta izsekošanas sistēma, kas ļauj uzraudzīt gan uzņēmējdarbību tiešsaistē, gan aktivitātes sociālajos tīklos, tostarp arī grūti pamanāmus vai apzināti slēptus darījumus.

Tā spēj arī analizēt kriptovalūtu un blokķēdes darījumu plūsmas, kas arvien biežāk tiek izmantotas dažādām – gan likumīgām, gan nelegālām – finanšu aktivitātēm. Rezultātā VID rokās nonāk efektīvs instruments, kas ļauj izsekot ieņēmumu avotus, kas līdz šim bija grūti identificējami, piemēram, peļņu no tiešsaistes pakalpojumiem vai tirdzniecības platformām.

Pilnīga piekļuve viedierīcēm: potenciāls vai drauds?

Turpinājumu lasiet nākošajā lapā