Steidzami Jūlija beigās apsmidziniet gurķus ar vienu šķīdumu, citādi gurķi var palikt dzelteni un pazaudēset ražu

Dzeltenu plankumu veidošanās uz gurķu lapām var liecināt par vairākām iespējamām problēmām, kas negatīvi ietekmē gan paša auga stāvokli, gan tā ražīgumu.

Šādi plankumi nereti ir signāls par kādu kaiti vai barības vielu nepietiekamību. Lai šo problēmu atrisinātu efektīvi, ir būtiski saprast cēloņus un zināt, kādi risinājumi ir piemērojami.

Lasi arī: Vācu salāti un to labākā variācija, kas būs vīriešu iecienītākais ēdiens – viss tiek apēsts 2 minūtēs

 

“Marmora” raksts uz lapām

Kad gurķu lapas iegūst marmora izskatu, ar pārejām no tumši zaļas līdz gaiši zaļai, tas visbiežāk norāda uz magnija trūkumu.

Magnijs ir svarīgs elements auga vielmaiņā — tas nodrošina fotosintēzi un hlorofila veidošanos. Ja magnija ir par maz, lapas zaudē vienmērīgo zaļumu, veidojot nevienmērīgi iekrāsotus laukumus.

Lai šo trūkumu novērstu, eksperti iesaka izmantot dedzināto magnēziju. Šim nolūkam:

Sajauciet 1 tējkaroti aptiekā iegādāta magnēzija ar 1 litru ūdens.

Ar šo šķīdumu aplaistiet augus vai izmantojiet dolomīta pienu (1 glāze dolomīta uz 10 litriem ūdens), lietojot apmēram 0,5 litrus uz katru sakni.

Ko vajag ievietot tualetes podā, lai par ūdeni maksātu uz pusi mazāk; vienkāršs triks tiem, kam ir skaitītāji

Miltrasa un cīņa ar to

Ja lapās redzami atsevišķi dzeltenīgi plankumi, pastāv liela iespējamība, ka augs ir inficēts ar miltrasu — izplatītu sēnīšu slimību, kas spēj ātri pārņemt augu.

 

Lai mazinātu miltrasas ietekmi:

Gatavojiet sodas šķīdumu, sajaucot 1 ēdamkaroti sodas ar 1 litru ūdens. Apsmidziniet ar šo maisījumu skartās vietas, lai ierobežotu slimības izplatīšanos un mazinātu tās sekas.

 

Gurķu mozaīkas izraisītie bojājumi

Dzeltenīgi plankumi uz lapām var liecināt arī par gurķu mozaīkas vīrusu — nopietnu infekciju, kas izraisa lapu deformāciju, ievērojamu ražas zudumu un kopējo augu novājināšanos. Vīruss ir lipīgs un ātri izplatās starp augiem.

Kāpēc tomāti pūst tieši uz krūmiem: agronomi iesaka negaidīt – jārīkojas ātri

Lai ierobežotu mozaīkas ietekmi, sākumā apsmidziniet inficētos stādus ar cirkona šķīdumu (4 pilieni uz 1 litru ūdens). Šis augšanas stimulators palīdz augiem pārvarēt stresu un atjaunoties. Ja stāvoklis neuzlabojas, vislabāk inficētos augus izņemt, lai pasargātu pārējos no infekcijas izplatības.

Profilaktiskie pasākumi gurķu veselībai

Lai izvairītos no dzeltenu plankumu veidošanās un nodrošinātu veselīgus augus, jāievēro vairāki svarīgi kopšanas principi:

Augsnes kvalitāte: Regulāri bagātiniet augsni ar kompostu vai labi sadalītiem kūtsmēsliem, lai uzlabotu tās struktūru un barības vielu sastāvu.

Pareiza laistīšana: Nodrošiniet gurķiem pietiekamu, vienmērīgu mitrumu, izvairoties no pārlaistīšanas vai izžūšanas. Labākais laiks laistīšanai ir rīts vai vakars, lai samazinātu ūdens zudumu iztvaikošanas dēļ.

Stādīšanas attālums: Ievērojiet pietiekamu distanci starp augiem, lai nodrošinātu labu gaisa plūsmu un samazinātu slimību izplatības risku.

Regulāra kontrole: Bieži pārbaudiet augus, lai laikus pamanītu slimību pazīmes vai kaitēkļu radītus bojājumus. Savlaicīga reakcija ļauj novērst nopietnākas sekas.

Kad ir labākais laiks un labvēlīgās dienas sīpolu novākšanai saskaņā ar Mēness kalendāru 2025. gadā

Dzeltenu plankumu rašanās uz gurķu lapām var būt dažādu iemeslu rezultāts — magnija deficīts, miltrasa vai gurķu mozaīkas infekcija. Lai veiksmīgi risinātu šīs problēmas, svarīgi ir precīzi noteikt to izcelsmi un pielietot atbilstošas ārstēšanas metodes. Turklāt regulāra augu kopšana un profilakses pasākumi būtiski uzlabo augu veselību un veicina lielāku un kvalitatīvāku ražu.

Pazīstamais dabas vērotājs Vilis Bukšs atklāj, kādi laika apstākļi mūs sagaidīs septembrī