Mums priekšā ir svētku brīvdienas, kas nozīmē daudz uzkodu, salātu un citu gardu ēdienu. Tiesa, pirmssvētku burzmā var kļūdīties – ēdienam pievienot daudz aso piparu.
Dedzinoša sajūta mutes gļotādā pēc aso piparu ēšanas sākas gandrīz uzreiz, taču vienmēr beidzas savādāk: nepatīkamās sajūtas var ilgt no 5 minūtēm līdz 3-6 stundām. Tas ir atkarīgs no ķermeņa individuālajām īpašībām un piparu veida.
Bet sāpīgo dedzinošo sajūtu vienmēr izraisa kapsaicīns. Tas ēdienam piešķir pikantu un biedējošu garšu. Jo lielāka tā koncentrācija pākstī, jo spēcīgāks efekts. Un nav jēgas noņemt dedzinošu sajūtu ar ūdeni – tas nepalīdzēs, jo kapsaicīns nešķīst ūdenī, bet tiek izplatīts tikai visā gremošanas sistēmā. Bet ir citi produkti, kas var palīdzēt.
Pilntauku satura jogurts, biezpiens, krējums un saldējums
Produkti, kas satur pienu, palīdzēs mazināt gļotādas kairinājumu pēc ēdiena ar pipariem ēšanas. Bet jums ir nepieciešams lietot pārtiku ar augstu tauku saturu – dzert jogurtu, ēst biezpienu ar skābo krējumu. Krēmveida saldējums var būt labs risinājums.
Skābie ēdieni
Taizemes virtuvē ir viens triks, kas palīdz samazināt ēdiena pikantumu – pievienojot kaut ko skābu. Ja pārlej ar kečupu, ābolu sidra etiķi un citrona sulu pāri ēdienam, asums samazināsies.
Saldie ēdieni
Arī saldie ēdieni var neitralizēt pikantumu, galvenais ir nepārspīlēt, lai salāti nepārvērstos par “desertu”. Karsto ēdienu piedevas var būt ziedu medus, brūkleņu ievārījums vai parastais cukurs. Tiesa, tie pilnībā nenoņems asumu, bet palīdzēs to nomaskēt. Lai mazinātu diskomfortu mutē, varat ēst jebkuru saldu produktu.
Produkti ar cieti
Ja stipri piparotu ēdienu nevar ne ar ko atšķaidīt, tad tam var pagatavot piedevu. Produkti ar augstu cietes saturu palīdzēs šajā jautājumā. Tie ir vārīti rīsi vai kartupeļi. Šo paņēmienu praktizē Āzijas valstīs, kur gandrīz visi ēdieni ir “pikanti”.