Kā likvidēt celmu ar salpetra palīdzību
Amonija salpetris ir spēcīgs oksidētājs, kas iznīcina koksni no iekšpuses un izdedzina ne tikai pašu celmu, bet arī lielās saknes. Svarīgi — šo metodi vislabāk izmantot rudenī, jo iedarbībai būs nepieciešami vairāki mēneši.
Celms tiek nogriezts zemes līmenī vai pēc iespējas tuvāk tam.
Celma griezumā izurbj pēc iespējas dziļākus caurumus ar 1–3 cm diametru.
Caurumos ieber salpetri, atstājot apmēram 1 cm līdz augšai, un celmu samitrina ar ūdeni.
Pēc tam caurumus aizkorķē un pats celms tiek pārklāts ar plēvi.
Ziemas laikā salpetris izplatās koksnes dziļumā un to saēd. Celms kļūst sauss, un pavasarī to var pilnībā likvidēt ar uguni. Vasaras sākumā celmu apkrāmē ar zariem un aizdedzina. Ja pavasaris ir mitrs, lai uzlabotu degšanu, celmu aplej ar benzīnu.
Lai gan metode ar salpetri nav ātra, tā neprasa lielu fizisku piepūli, tāpēc to var izmantot arī sievietes.
Taču ir viens būtisks mīnuss — ja gruntsūdeņi atrodas tuvu virsmai, salpetris tik un tā tajos nonāks. Turklāt šo dedzināšanas metodi nedrīkst izmantot kūdras augsnēs.
Sāls
Metode ar sāli ir tieši tāda pati kā ar salpetri, ar vienu būtisku atšķirību — sāls daudz vairāk bojā augsni. Tajā vietā, kur atradies ar sāli likvidēts celms, vairākus gadus nekas neaugs. Pat ņemot vērā, ka uz vienu nelielu celmu nepieciešami vien apmēram 0,5 kg sāls, sekas ir ilgstošas un būtiskas.
Urīnviela (karbamīds)
Karbamīds nav tik toksisks kā salpetris vai sāls. Arī to ber ieurbtajos caurumos, un, kad viela izžāvē koksni, tā vienkārši sapūst. Šajā gadījumā nekas nav jāsadedzina, tāpēc karbamīdu var izmantot arī kūdras augsnēs.
Urīnviela nebojā augsni, taču iedarbojas ļoti lēni — ne mazāk kā 10 mēnešus. Ja celms ir liels, var paiet līdz pat pusotram gadam, līdz tas pilnībā sadalās. Maz ir tādu, kuri būs gatavi tik ilgi gaidīt.
Tāpēc daudzi izvēlas profesionālu celmu izņemšanas pakalpojumus, kur celmi tiek likvidēti ar īpašām iekārtām un tehniku.
Mazus celmus var izvilkt ar rokas vinču, ja tuvumā ir stiprs stabs vai koks, aiz kura var piestiprināt mehānismu. Parasti vispirms saknes tiek apakšā atrokas un pārzāģētas, un tad vinča izvelk pašu celmu.
Lasi vēl: Aizsērējums izlietnē pazudīs kā nebijis: ieberiet notekā 2 ēdamkarotes pašgatavota līdzekļa un vienkārši noskalojiet
Lieliem celmiem tiek izmantota smagā tehnika un motorzāģi.
Tevi noteikti interesēs
- Eksperti dalās, pie kādas temperatūras kartupeļi var nosalt – vērtīgi padomi cīņā ar salnāmby Anete Vītola
- “Vīra efekts”: Kā sievietes uzplaukst pēc šķiršanās. Dalos savā pieredzēby Rinalds Bergmanis
- Vīrs uz ielas atrada un paņēma mobilo telefonu maciņā, bet iekšā bija zīmīte: “Par visu nāksies atbildēt”by Sandra Ločmele