Pēc “Swedbank” sniegtās informācijas, kamēr kalendārā gada laikā saņemto naudas līdzekļu kopsumma nepārsniedz 1425 eiro, nav pamata raizēm. Ja summa pārsniedz šo slieksni, un ja starp pārskaitītāju un saņēmēju pastāv laulības vai radniecības attiecības līdz trešajai pakāpei atbilstoši Civillikumam (piemēram, vecāki, bērni, mazbērni, vecvecāki, brāļi, māsas, mazmazbērni, brāļu un māsu bērni), tad arī šādā gadījumā nedz nodoklis nav jāmaksā, nedz summa jādeklarē.
Savukārt, ja pārskaitītājs un saņēmējs nav radinieki vai laulātie, piemēram, kaimiņš, draugs vai cits nepiederīgais, un pārskaitījums gada laikā pārsniedz 1425 eiro, tad šī summa ir jādeklarē, un par tās pārsniegumu jāmaksā 23% IIN. Tomēr likums paredz atsevišķus izņēmumus – ja šāds pārskaitījums tiek veikts, lai segtu izglītības vai ārstniecības izdevumus, un tas ir veikts ar bankas starpniecību, tad saņēmējam ir pienākums dokumentāri pierādīt, ka līdzekļi patiešām izlietoti konkrētajam mērķim. Tikai tad šī summa netiek uzskatīta par ienākumu un nodoklis nav jāmaksā.
Kā rīkoties, lai pierādītu, ka nauda ir izmantota likumā paredzētajiem mērķiem?
Swedbank Finanšu institūta vadītājs Reinis Jansons skaidro, ka ienākuma nodoklis tiek piemērots tikai tad, ja ir gūts faktiskā ienākuma rakstura labums no darījuma. Piemēram, ja draugu grupa nolēmusi kopīgi iegādāties kādu priekšmetu un viens no viņiem veic šo pirkumu, tad, ja pārējie tikai atmaksā savu daļu bez papildu samaksas, netiek uzskatīts, ka ir gūts ienākums.
Lasi vēl: Latvijā visi ”Rimi” lielveikali tiks pārdoti – kā tas ietekmēs tirdzniecības vietas un klientus
Viņš iesaka visas šāda veida transakcijas veikt elektroniski un saglabāt maksājumu apliecinošos dokumentus, piemēram, čekus, kas pierāda, ka pārskaitītā nauda ir izlietota paredzētajam nolūkam – piemēram, ceļojumam. Jansons uzsver, ka visdrošāk ir tad, ja ikviens no iesaistītajiem cilvēkiem gada laikā nepārskaita vairāk par 1425 eiro.
VID pārstāvji papildina, ka deklarēšanas pienākums attiecas tikai uz ienākumiem. Ja personas kontā tiek ieskaitīti līdzekļi, kas konkrēti paredzēti kāda mērķa izpildei, piemēram, izglītībai vai ārstēšanai, un šos līdzekļus konta īpašnieks nevar izmantot personīgām vajadzībām, tad šādi pārskaitījumi netiek uzskatīti par ienākumiem un attiecīgi nav aplikti ar nodokli.
Tevi noteikti interesēs
- Bērni un mazbērni nevarēja ierasties uz vecmāmiņas dzimšanas dienu: es izdomāju plānu, kā glābt svētkusby Rinalds Bergmanis
- Šajā maija dienā tiek uzskatīts, ka aizgājušo cilvēku dvēseles atgriežas uz zemes: no kā ieteicams atturētiesby Sandra Ločmele
- Ja tavā vārdā ir viens no šiem trīs īpašiem burtiem, tu esi laimes luteklisby Rinalds Bergmanis