Pirmais, kas notiek ar pašiņa palīdzību, ir sevis apzināšana, otrais- salīdzināšana- vai es esmu tāds, kādam man gribētos būt? Parasti atbilde ir- nē.
Attīstoties tehnoloģijām, vairāk kā biljons cilvēku rokās ir viedtālruņi, kas ikvienu no mums padara par mini-reportieri. Un viena no galvenajām lietām ar ko mēs izvēlamies dalīties ir mūsu pašu sejas. Rezultāts tam ir vairāk kā miljons pašiņu uzņemti un ievietoti sociālajos portālos ik dienu. Populārs palīglīdzeklis pašiņu uzņemšanai ir pašiņu nūja, kas ļauj uzņemt bildi tālāk no sevis. Pašiņi tiek uzņemti pat tik drūmās situācijās kā bēres un teroristu uzbrukumi.
Vai šī tendence kādam kaitē? Šķiet, ka tā ir iepriekšējā SMS saziņa jaunā formā. Ja mazbērns nosūta vecmāmiņai savu attēlu, kas viņai rada smaidu un patīkamas sajūtas, tad nekāds kaitējums netiek nodarīts un pasaule vecmāmiņai kļūst gaišāka.
Neskatoties uz šo faktu, lielākoties pašiņu uzņemšanu rada iedomība, raizes par savu tēlu un nepietiekama pašpārliecinātība par sevi. Sabiedrība sadalās divās daļās, vieni- augstprātīgi, narcisi, kuri nodarbojas ar sevis popularizēšanu, aizsāk šo tendenci, bet otri seko, jo jūtas nedroši par sevi un cenšas iekļauties sabiedrībā.
Vairākas dekādes psihologi ir izmantojuši spoguļus un kameras savos kabinetos, lai pētītu cilvēka reakciju, kad tas lūkojas uz sevi. Cilvēks apzinās sevi kā objektu, dzīvu būtni un pēc tam savu “esošo sevi” sāk salīdzināt ar “ideālo sevi”, kāds viņš vēlētos būt. Bieži cilvēks nav apmierināts ar to ko viņš redz spogulī, tāpēc viņu sāk nomākt raizes un bažas par savu izskatu un būtību.
Šī var būt īsta problēma ar reālām sekām. Tika veikts pētījums, kurā sievietēm peldkostīmos bija jānostājas spoguļu priekšā un jāpastāsta par sevi. Tika novērots, ka sievietes juta kaunu par saviem augumiem un vēlējās ierobežot savus ēšanas paradumus. Tas notika vēl pirms pašiņu ēras, bet sekas var būt līdzīgas- destruktīva tiekšanās pēc perfekta izskata.
Realitātē pašiņus publicē cilvēki, kuri mīl sevi izrādīt un tiecas pēc citu cilvēku atzinības. Lielākoties attēli ir izteikti seksuāli un izaicinoši, bet pie tā tiek arī strādāts, uzņemot reizēm pat vairākus simtus pašiņu, lai radītu labāko kāds ir iespējams. Piemēram, Kima Kardašijana (Kim Kardashian) uzņem pat 300 attēlus vienā dienā, lai iegūtu pašu skaistāko.
Uzņemot attēlu, cilvēks redz, ka seja nav simetriska, ir vairāk grumbu nekā šķita un parādās dažādas ādas nepilnības. Tad viņš sajūtas nelāgi par sevi un cenšas to labot, izmantojot dažādus filtrus, kosmētiku un apgaismojumu. Reizēm pat izvēle tiek izdarīta par labu plastiskajai operācijai.
Labā ziņa ir tā, ka apkārtējiem patiesībā neinteresē, cik krunkaina un asimetriska ir mūsu seja, tāpēc izmantosim pašiņus prieka radīšanai un skaistu brīžu iemūžināšanai. Atcerieties, ka pasaule ir daudz interesantāka, ja to vēro ar savām acīm, nevis caur viedtālruņa kameru .
Avots: independent.co.uk