Lāču skaits Latvijā būtiski pieaug. Nu jau tos var manīt ne tikai dziļos mežos, bet arī pietiekoši tuvu apdzīvotām vietām. Un arī eksperti nenoliedz – lāču ir kļuvis ievērojami vairāk.
Zemkopības ministrs Armands Krauze šajā sakarā pirms diviem mēnešiem izteica gatavību izvērtēt lāču populācijas ierobežošanu, atsaucoties uz dažādu ekspertu teikto, ka Latvijā šobrīd mīt vismaz 120 pieauguši lāči un tas krietni, krietni vairāk, nekā vēl pirms dažiem gadiem.
Tikmēr Dabas Aizsardzības pārvalde norādījusi, ka brūnais lācis 19. un 20.gadsimtā gandrīz izzuda Latvijas teritorijā. Un kopš 1977.gada tā ir īpaši aizsargājama suga Latvijā un brūnais lācis ir iekļauts Eiropas Padomes direktīvā par dabas aizsardzību.
2003.gadā tika izstrādāts brūnā lāča aizsardzības plāns, kas paredz nodrošināt šīs suga labvēlīgu dzīvošanu un izplatību Latvijas teritorijā ilgtermiņā. Pašlaik Latvijā mīt no 120 līdz 150 lāčiem, un to populācija atjaunojas ļoti stabili. Tiek uzskatīts, ka lācis nav bīstams cilvēkam ikdienā, ja vien tā nav, piemēram, lācene ar lācēniem.
Tomēr kā norāda portāls Medibam.lv un žurnāla “Medības” redaktore Linda Dombrovska norāda, ka lāči nodara dažādus postījumus un to apmērs tikai pieaug – izposta bišu dravas, rada arī zaudējumus lauksaimniecībā. Viņa uzsver, ka kontrolētas lāču medības būtu ļoti efektīvs veids, kā mazināt cilvēku un lāču “saskriešanos”, līdzīgi, kā tas notiek Igaunijā. Jo tieši tur lāču populācija pārsniedz pat 1000 dzīvniekus, taču atslēgvārds ir – nomedīti ik sezonu tiek ap 10% indivīdu.
Lasi vēl: Rīdziniece Laimdota nejauši atklāj, ka zem viņas dārza mājas Olaines novadā dzīvo plēsējs ar astoņiem mazuļiem (+VIDEO)
Tikmēr 2023.gadā Dabas Aizsardzības pārvalde izmaksāja vairāk nekā 4000 eiro kompensācijās par lāču nodarītajiem postījumiem. Latvijas Biškopības biedrība norādījusi, ka lāču nodarītie zaudējumi bišu saimēm, piemēram, Vidzemē, tikai turpina pieaugt.
Lāču satikšanās ar cilvēkiem arī vairs nav retums. Piemēram, “Facebook” grupā “Lāču izplatība Latvijā” rakstīts, ka, piemēram, nupat, šajās dienās kāds pieaudzis ķepainis “pieķerts” Krāslavas novadā. Tomēr vistuvāk Rīgai lācis bija manīts Saulkrastu novadā.
5 lietas, kas ar ceriņiem jāizdara, lai tie ziedētu krāšņi jo krāšņi