Es vēlos ne vien baudīt piemājas zaļo un skaisto apstādījumu ainavu, bet arī sajust to sniegto pozitīvo enerģiju.
Ap māju radīto harmonisko un mājīgo atmosfēru veido apkārt augošie koki. Mēs ceram, ka šie apstādījumi ne tikai priecēs mūsu skatienu, bet arī uzlabos enerģētisko vidi. Tautas pieredze cauri gadsimtiem rāda, ka ne visi koki ir piemēroti stādīšanai cilvēku mājokļa tuvumā. Ir koki, no kuru audzēšanas mājas apkārtnē būtu jāizvairās.
Lasi arī: Pārmetiet sāli pār kreiso plecu – bagātam, brīnišķīgam 2025. gadam
Ir iemesli, kas balstīti gan objektīvajās zinātnēs, gan tautas ticējumos, kāpēc dažas koku sugas nav ieteicams stādīt dzīvojamo māju tuvumā.
Objektīvi iemesli
Atbilstoši veselā saprāta un drošības tehnikas principiem, blakus celtnēm nav ieteicams stādīt kokus ar ievērojamu augstumu un attīstītu sakņu sistēmu. Dzīvojamām mājām tuvumā nevajadzētu stādīt šādus kokus:
Papeles. Lai gan šie koki lieliski novērš negatīvo enerģiju, to spēcīgās saknes var radīt problēmas, ietekmējot māju pamatus un bojājot celtnes.
Šo koku dobjie stumbri var viegli pārlūzt pie spēcīgām vēja brāzmām, izraisot nelaimes gadījumus vai bojājot tuvumā esošas automašīnas. Turklāt papeļu pūkas, kas veidojas ziedēšanas laikā, bieži izraisa alerģiju.
Valriekstkokus. Riekstkoka spēcīgās un plaši izplatītās saknes var radīt bojājumus mājas pamatiem, un krītošie augļi var izraisīt jumta bojājumus. Vārnas, kas izklaidējas ar valriekstiem, nomet tos lejā, lai iegūtu gardos riekstus.
Mielošanas laikā cietie rieksti var sabojāt gan apkārtējās ēkas, gan novietotās automašīnas. Turklāt šie koki, kas aug līdz pat 16-20 metriem, ar savu lapotni rada lielu noēnojumu, tādēļ zem tiem nekas neaug.
Priedes. Lai gan šiem kokiem ir pozitīva enerģētika, tiem jābūt stādītiem ievērojot noteiktus noteikumus, lai priede neizraisītu pārāk lielu noēnojumu un neapspiestu blakus augošos kokus un krūmus.
Pēc tautas ticējumiem, koka vainags radot savu unikālu auru, un cilvēka liktenis ir saistīts ar to, kāds koks atrodas māju tuvumā.
Tautas ticējumi un māņi
Saskaņā ar ticējumiem, ir noteikti koki, kurus nevajadzētu stādīt māju pagalmos. Starp tiem ir:
Ozols. Ozola koks ir pazīstams ar spēcīgu enerģētiku un simbolizē ilgmūžību, tomēr tas var būt kaitīgs cilvēkiem ar sliktu veselību, izsūcot viņu dzīvības spēkus. Ticējumi norāda, ka ozola stādīšana var novest pie ģimenes mūžībā aiziešanu.
Vītols. Šis koks, ko sauc arī par raudošo, tiek uzskatīts, ka tā stādīšana mājas tuvumā ar noliektajiem zariem var izraisīt asaras un skumjas.
Bērzs. Saskaņā ar ticējumiem, šajā daiļajā kokā var dzīvot ļaunie gari. Ja šis koks jums ir simpātisks, labāk to stādīt aiz žoga, pie ieejas vārtiņiem. Ieteikums stādīt šo koku aiz žoga varētu būt saistīts ar bērza spēcīgo sakņu sistēmu, kas izsūc visu mitrumu un apgrūtina citu augu izdzīvošanu.
Blīgzna (pūpolvītols). Šim kokam piemīt izteikti negatīva aura. Cilvēki, kas to stāda mājas tuvumā, drīz sastapsies ar lielām problēmām. Kategoriski aizliegts stādīt šo koku par godu bērna piedzimšanai, jo tas var izraisīt nelaimīgu likteni bērnam.
Parastā apse. Cilvēkiem, kas dzīvo apkārtnē, šis koks izraisīs pastāvīgu nogurumu un apātiju, ko veicina tā negatīvā enerģētika.
Egle. Ticējumi vēsta, ka šis koks var laupīt enerģiju un padzīt vīriešus. Tomēr citi ticējumi apgalvo, ka egle aizsargā mājiniekus no strīdiem, bet enerģiju zog tikai vasaras laikā, ziemā to atdodot.
Tūja. Šis koks, ja to iestāda mājas tuvumā, var kavēt meitu iespējas atrast sev vīrus. Tomēr citi ticējumi vēsta, ka tūjas smarža palīdz atbaidīt ļaunos garus.
Goba (vīksna). Tikai cilvēki ar spēcīgu gribasspēku var pilnībā izjust šī koka enerģiju. To ieteicams stādīt pie mājām, kurās dzīvo stipri vīrieši, bet tas nebūs piemērots kaimiņiem, kuri ir nepašpārliecināti un bailīgi. Gobas var arī izsūkt enerģiju vientuļām sievietēm, kas dzīvo tuvumā.