Ja kāds svešinieks lūdz jūs uzņemt fotogrāfiju un pasniedz savu tālruni, nesteidzieties to uzreiz pieņemt. Vispirms novērtējiet viņa izskatu un uzvedību. Ja cilvēks šķiet aizdomīgs vai nešķiet draudzīgi noskaņots, labāk pieklājīgi atsakiet palīdzību, jo pastāv iespēja, ka viņš varētu būt krāpnieks.
Pieņemot tālruni, jūs, iespējams, ieslēdzat kameru un pamanāt, ka ierīce jau ir bojāta. Kad to atdodat atpakaļ, svešinieks var sākt jūs vainot par bojājumiem, pieprasot naudu un draudot izraisīt konfliktu vai skandālu. Šādi gadījumi ir izplatīts apmāna veids.
Svarīgi saglabāt mieru un nepiekrist nepamatotām apsūdzībām. Vienkārši paskaidrojiet, ka jūs nepadosieties provokācijām, un mierīgi dodieties prom. Ja svešinieks kļūst agresīvs vai uzstājīgs, nekavējoties izsauciet policiju, lai izvairītos no bīstamām situācijām.
Bet kā Latvijā krāpnieki izmanto autovadītājus?
Latvijā, līdzīgi kā citās valstīs, automašīnu īpašnieki un vadītāji nereti sastopas ar dažādiem krāpšanas paņēmieniem. Šeit ir daži no izplatītākajiem piemēriem:
Odometra krāpšana: Krāpnieki samazina automašīnas nobraukuma rādījumu, lai šķistu, ka transportlīdzeklis ir mazāk lietots, nekā tas patiesībā ir. Šī darbība mākslīgi palielina automašīnas vērtību, padarot to pievilcīgāku potenciālajiem pircējiem.
Viltus auto pārdošana: Krāpnieki internetā piedāvā automašīnas par ļoti zemām cenām, bieži vien pieprasot avansa maksājumu. Pēc naudas saņemšanas viņi pazūd, un transportlīdzeklis nekad netiek piegādāts.
Viltus apdrošināšanas polises: Krāpnieki piedāvā viltotas apdrošināšanas polises, un pēc negadījuma izrādās, ka polise ir nederīga, atstājot transportlīdzekļa īpašnieku bez apdrošināšanas seguma.
Fiktīvas remontu darbnīcas: Daži auto remontdarbnīcu īpašnieki piedāvā veikt remontus par zemu cenu, bet veic tikai nelielus darbus vai izmanto nekvalitatīvas rezerves daļas. Dažreiz viņi pat var sabojāt automašīnu vēl vairāk, lai piesaistītu papildus naudu no īpašnieka.
Sinoptiķi informē par gaidāmo sniegu un slidenajiem ceļiem dažos rajonos