Zivis arī mūsdienās ir viens no vērtīgākajiem produktiem cilvēka uzturā, pateicoties to garšai un uzturvērtībai. Tomēr daudzi pavāri, īpaši iesācēji, to gatavojot, saskaras ar nopietnu problēmu – lielu skaitu mazu asaku.
Šis trūkums nereti attur cilvēkus no zivju ēdienu baudīšanas, liedzot viņiem svarīgu olbaltumvielu un uzturvielu avotu. Bet ir labā ziņa – šī nepilnība ir vienkārši risināma!
Mūsu redakcijas uztura eksperts Staņislavs Sokolovs pastāstīja, ka profesionāli pavāri ir izstrādājuši vairākas efektīvas metodes, kas ļauj ātri un efektīvi atdalīt visas asakas no ceptas zivs.
Šīs metodes ievērojami vienkāršo gatavošanas procesu un padara ēdienu drošāku lietošanā. Apgūstot šos knifiņus, pat nepieredzējis kulinārs var viegli tikt galā ar zivs sadalīšanu.
Aplūkosim pašus efektīvākos veidus, kā izņemt asakas no termiski apstrādātas zivs.
Pirmkārt, pastāv universāla metode, kā izņemt asakas no veselā veidā pagatavotas zivs. Vispirms noņemam visas spuras, pēc tam liemeni apgriežam ar vēderu pret sevi. Tad uzmanīgi noņemam ādu žaunu zonā, cenšoties nesabojāt mīkstumu.
“Galvenais moments ir pareizi veikt griezumu pa liemeņa centra līniju. Nazim jāvirzās precīzi pa mugurkaulu, kas ļauj fileju viegli atdalīt no asakām. Tā pati darbība jāatkārto no pretējās puses – rezultātā iegūstam divus zivs gabalus bez asakām,” sacīja uztura speciālists.
Otrkārt, noteikta veida zivīm, piemēram, karūsām vai karpām, pirms cepšanas izmanto iepriekšēju iegriezumu tehniku. Liemeņa virsmā veic vairākus paralēlus iegriezumus ar piecu līdz desmit milimetru intervālu. Lai metode darbotos efektīvi, ārkārtīgi svarīgi ir veikt iegriezumu mīkstumā līdz pašam mugurkaulam.
Treškārt, iegriezumu tehnikas papildu priekšrocība ir tā, ka asakas var labāk apcepties. Tās kļūst mīkstas un gandrīz nemanāmas ēdiena baudīšanas laikā.
“Daudzām upju zivju sugām ir specifiska dubļu smarža, kas var sabojāt iespaidu par ēdienu. Šo problēmu var atrisināt, apstrādājot liemeņa iekšpusi ar etiķi vai citronu sulu. Skābe neitralizē nepatīkamu aromātu un piešķir zivij maigāku garšu,” teica Sokolovs.
Aprakstīto metožu izmantošana ievērojami vienkāršo zivju ēdienu gatavošanas procesu un padara tos pievilcīgākus patērētājiem. Pareiza sagriešanas tehnika ļauj pilnībā atklāt produkta garšu, izvairoties no tāda nepatīkama pārsteiguma kā asakas.
Apgūstot šīs vienkāršās metodes, jebkurš pavārmākslas entuziasts varēs pagatavot zivis profesionāļa līmenī. Galvenais ir ievērot darbību secību un būt akurātam, darbojoties ar nazi.
Ja tev noderēja šie lieliskie virtuves triki, atzīmē rakstu ar “patīk”un dalies ar to sociālajos tīklos. Būsim pateicīgi arī par taviem komentāriem!