Šķiet, ka dzīvojam 21. gadsimtā, un ar viedtālruni vairs nepārsteigsi ne vecmāmiņu, ne vectētiņu. Šī ierīce ir kļuvusi par neatņemamu mūsu ikdienas sastāvdaļu, un bez tās komunikācija vairs nav iedomājama. Diemžēl to apzinās ne tikai mēs, bet arī krāpnieki.
Tāpēc nav jābrīnās, ja cilvēki neceļ klausuli, kad viņiem zvana no nepazīstama numura. Tam var būt simtiem iemeslu! Par to, kāpēc labāk ignorēt aizdomīgus zvanus un kā izvairīties no krāpniecības, lasi mūsu rakstā.
Daži lasītāji varētu domāt, ka krāpnieki viņus nevar apmānīt. Diemžēl oficiālie dati liecina par pretējo.
2024. gada pirmajos piecos mēnešos Latvijā īstenoti 4195 krāpšanas gadījumi, no kuriem 2448 bijuši saistīti ar telefonkrāpšanu.
Šajā periodā telefonkrāpniekiem izdevies izkrāpt teju 5,2 miljonus eiro, kas ir gandrīz tikpat daudz, cik visa 2023. gada laikā, kad tika izkrāpti 5,8 miljoni eiro. Turklāt šādu gadījumu skaits ar katru gadu pieaug. Tāpēc nepieļausim, lai viltvāržiem būtu pat mazākā iespēja mūs apmānīt!
Sēžu autobusā ar austiņām un pēkšņi dzirdēju kliedzienus – tajā mirklī pienāca laiks rīkoties
“Kāpēc neceļat klausuli?”: populārākās telefonkrāpšanas shēmas
Brīdināts – tātad sagatavots. Vispirms piedāvājam iepazīties ar populārākajām metodēm, ko izmanto krāpnieki. Lasot par tām mierīgā vidē, var šķist, ka tikai nepieredzējis cilvēks varētu uzķerties uz šādām viltībām. Taču realitātē viss nav tik vienkārši.
Lielākā daļa krāpniecības gadījumu notiek brīžos, kad cilvēks ir pārsteigts vai nesagatavots. Kamēr viņš cenšas saprast situāciju un pieņemt lēmumu, krāpnieki jau veikli panāk savu mērķi.
Zvans no bankas
Banka patiešām var jums piezvanīt, taču šādi zvani parasti saistīti ar klientu apkalpošanas uzlabošanu vai drošības monitoringu. Bankas darbinieki var veikt aptauju par jūsu apmierinātību ar pakalpojumiem, taču viņi nekad nelūgs jūs pārskaitīt naudu uz citu kontu vai sniegt konfidenciālus datus.
Krāpnieki bieži cenšas radīt satraukumu, apgalvojot, ka bankas sistēma ir uzlauzta un jūsu līdzekļi ir apdraudēti. Vai arī, ka jūsu vārdā ir saņemts aizdevuma pieteikums. Šādi zvani ir skaidra krāpšanas pazīme – esiet modri un nekad neizpaužiet personīgo informāciju!
Neatkarīgi no tā, cik pārliecinoši un pieklājīgi izklausās balss otrā telefona galā, atcerieties: ja jums zvana no bankas, jūs vienmēr varat piezvanīt bankai arī paši. Ja ar jūsu kontu patiešām ir kāda problēma, to var viegli pārbaudīt. Vienkārši piezvaniet uz bankas oficiālo klientu apkalpošanas tālruni un noskaidrojiet situāciju.
Jāņem vērā, ka nopietnas finanšu problēmas tiek risinātas personīgi – nepieciešamības gadījumā jums būs jādodas uz bankas filiāli. Nekādā gadījumā nepiekritiet steidzamiem naudas pārskaitījumiem vai datu nodošanai pa telefonu!
Kaut kas noticis ar jūsu tuvinieku
Krāpnieki nereti uzdodas par likumsargiem, glābšanas dienestu vai citu iestāžu darbiniekiem. Diemžēl šī metode ir īpaši efektīva, jo doma par neveiksmi tuvinieka dzīvē izraisa lielu satraukumu. Jo sarežģītāks stāsts, jo lielāka iespēja, ka cilvēks, vēloties palīdzēt, zaudēs modrību un kritisko domāšanu.
Taču atcerieties – prasība steidzami pārskaitīt naudu „operācijai” vai „izpirkumam” ir nekas cits kā nekaunīga krāpšana. Pirms rīkojaties, vienmēr mēģiniet sazināties ar tuvinieku vai pārbaudīt informāciju oficiālos avotos.
Uzmanību – izspiešanas mēģinājumi
Dažkārt krāpnieki izmanto sarežģītākas shēmas, cenšoties radīt satraukumu un steigu. Piemēram, ja cilvēks pazaudējis savu telefonu, krāpnieki var to izmantot, lai sazinātos ar viņa tuviniekiem un izliktos par starpniekiem kādā ārkārtas situācijā. Viņi var apgalvot, ka nepieciešama naudas summa problēmas atrisināšanai.
Šādos gadījumos svarīgākais ir saglabāt mieru un pārbaudīt informāciju. Pirms pieņemat jebkādus lēmumus, mēģiniet sazināties ar attiecīgo cilvēku pa citiem saziņas kanāliem vai konsultējieties ar uzticamu personu.
Jums jāmaksā sods
Saņēmis zvanu par it kā piešķirtu sodu, cilvēks var apjukt. Krāpnieki bieži izmanto šo metodi, apgalvojot, ka esat pārkāpis noteikumus, piemēram, pārsniedzis ātrumu vai nepareizi novietojis automašīnu. Lai izdarītu spiedienu, viņi var piedāvāt iespēju samaksāt „samazinātu sodu”, ja tas tiks veikts nekavējoties.
Atcerieties – oficiālie sodi netiek pieprasīti pa telefonu, un maksājumi vienmēr jāveic tikai caur oficiālām valsts iestāžu platformām. Ja rodas šaubas, pārbaudiet informāciju CSDD vai attiecīgajā pašvaldības iestādē.
Kāpēc atkritumus nekādā gadījumā nevajadzētu izmest vakarā un kādas tam var būt sekas
Ja krāpnieks runā pārliecinoši, lieto juridiskus terminus un uzdodas par kādas iestādes darbinieku, pat saprātīgam cilvēkam var rasties šaubas. Šādi zvani nereti tiek veikti ar mērķi radīt satraukumu un piespiest rīkoties bez liekas domāšanas.
Taču tas nav viss, kas jāzina; vēl ir kas būtisks.
Turpinājumu lasiet nākošajā lapā
Tevi noteikti interesēs
- “Simpsonu” producents atklāj iemeslu, kāpēc patiesībā multfilmas varoņi ir dzelteniby Sandra Ločmele
- Laika ziņu eksperts Martins Bergšteins paziņo, ka jau nedēļas nogalē laika apstākļi par pavasari “jokos” un tas turpināsies līdz pat aprīļa vidumby Laura Blūma
- 4 labākie veidi, kā likvidēt ūdens traipus uz koka virsmāmby Anete Vītola