Smaržas suņu pasaulē
Mūsu mājdzīvnieki ir daudz jutīgāki pret smaržām. Tas, kas mums šķiet normāli (piemēram, smaržas, ķiploki utt.), sunim var izraisīt dažādas reakcijas.
Interesanti ir tas, ka pat patīkama smarža var izraisīt suņa negatīvu reakciju. Piemēram, ja kāds smaržo pēc kumelītēm, suns var šo smaržu asociēt ar kaut ko negatīvu, kas viņam šķiet kaitinošs.
Suņi vienmēr visu pārbauda ar degunu, jo tā ir viņu daba. Tajā pašā laikā cilvēks, kurš smaržo līdzīgi saimniekam, var tikt sagaidīts ar prieku – ar vicinātu asti. Suns pat var riet no laimes.
Pastaigas nianses
Pat pastaigas kvalitāte un ilgums ietekmē suņa labsajūtu un reakciju. Piemēram, ja saimniekam nav bijis laika, un vietā, lai pastaigātos stundu, viņš ar savu mīluli izstaigājas tikai 15 minūtes, neļaujot sunim skriet un spēlēties, bet gan vadot to pie pavadas.
Iepriekš aprakstītajā situācijā dzīvnieks piedzīvo stresu, tāpēc viņam ir nepieciešams atrast veidu, kā atbrīvoties no emocijām. Šādā gadījumā riešana uz nejaušu svešinieku var nebūt ar “ļaunprātīgu nolūku”. Daudz kas ir atkarīgs no suņa noskaņojuma. Parasti labi pastaigāts un labi barots suns reti vienkārši ries. Tomēr mēs nevaram aizmirst par suņa uzmanības pievēršanu un apmācību, jo arī šie faktori ietekmē suņa uzvedību.
Aizdomīga uzvedība
Būsim godīgi: suns novērtē jebkuru cilvēku ne tikai ar degunu, bet arī ar acīm. Svešinieks, kas plaši vicina rokas vai veic pēkšņas kustības, var šķist sunim aizdomīgs, un tas var sākt riet.
Tajā pašā laikā cilvēks, kas neizraisa aizdomas, var mierīgi iet garām, un suns uz viņu neries. Jautājums ir tikai par to, kurš cilvēks šķiet “aizdomīgs”, un kurš ne.
Mājdzīvnieka garīgais stāvoklis
Ir svarīgi norādīt, ka daži audzētāji negodīgi pieiet šķirnes suņu audzēšanai, kas var novest pie nestabilas suņa uzvedības un rakstura problēmām.
Jā, nervozs var kļūt arī suns, kas dzīvo ar vienu un to pašu saimnieku. Kliegšana, pastāvīga un pārmērīga emocionalitāte var negatīvi ietekmēt suņa uzvedību. Tomēr pat sarežģītos gadījumos situāciju var vismaz daļēji uzlabot.
Ir divas izejas, kas jāievēro kopā: suņa novēršana no “draudiem” un tā socializācija. Socializācija jāuzsāk pakāpeniski: sākot ar pastaigām ar suni cita mājdzīvnieka sabiedrībā. Pēc tam var paplašināt suņu kompānijas loku.
Uzvedības korekcija
Vai jūsu suns visu laiku rej? Jums ir jāiemāca tam komanda “klusu!”, kas ir jāpraktizē līdz pilnībai. Sākumā labāk sākt ar komandu “vietā” (ja runa ir par māju) vai ar komandu “sēdēt”. Tas novērsīs mājdzīvnieka uzmanību, sagatavos viņu paklausībai. Tad jau praktizējiet komandu “klusu!”.
Komandas un paklausības praktizēšanas laikā ir vērts mājdzīvnieku pamudināt arī ar kādu kārumu. Tas patiešām var novērst suņa uzmanību no svešinieka. Vissvarīgākais ir socializēt mājdzīvnieku. Viņam nevajadzētu baidīties no cilvēkiem un dzīvniekiem. Jābūt vairāk kompānijā, jāstaigā kopā ar suņiem un viņu saimniekiem.
Piedzīvotais Rīgas veikalā aizskāra vīrieti līdz sirds dziļumiem
Socializācija būs veiksmīga. Tas prasa tikai zināmu laiku. Tad suņa uzvedība tiks koriģēta.
Tevi noteikti interesēs
- Manu viesu iecienītākā uzkoda, kas tiek apēsta uzreiz. To var pagatavot ātri un ļoti viegli (recepte, kad viesi ir pie sliekšņa)by Jeļena Kuzmenko
- Nosaukta intensīva vieta Rīgā, kur jau no 7. janvāra gaidāmi lieli satiksmes ierobežojumiby Laura Blūma
- Apstrādā lāpstu pirms lietošanas ar šo līdzekli, un sniegs pie tās vairs nelips, bet darbs ritēs vieglāk un ātrākby Anete Vītola