Spēja būt neredzamam jau vairākus gadsimtus ir nodarbinājusi cilvēku prātus. Tā ir iedvesmojusi gan lieliskus grāmatu autorus, gan neaizstājamus filozofus. Vai tas kādreiz būs patiesi reāli izdarāms cilvēka ķermenim?
Pāris Zviedrijas neirozinātnieki ir sākuši šīs tēmas pētīšanu un pamazām virzās uz priekšu, apgalvojot, ka neredzamais cilvēks ir ne tik ļoti tālā nākotnē. Viņiem ir izdevies radīt uztveres ilūziju, ka kādam ir neredzams ķermenis. Tomēr, tas vēl joprojām ir miglā tīts kādu iespaidu tas var atstāt uz cilvēka psihi un smadzeņu darbību.
Eksperimenta dalībniekam ir nepieciešams uzlikt uz galvas speciālās brilles. Pēc tam pētnieki lūdz dalībniekam nopētīt savu ķermeni, bet tā vietā, lai redzētu ķermeni, viņš redz “sev cauri”, radot ilūziju, ka cilvēks ir neredzams. Lai saprastu, kā to uztver cilvēka prāts, pētnieki dalībniekam pieskaras ar lielu otu dažādās ķermeņa daļās, kamēr ar otru roku pētnieks imitē to pašu kustību, tikai dalībniekam ļoti redzamā vietā.
“Mazāk kā minūtes laikā, dalībnieks sāka sevi asociēt ar to tukšo vietu, kuru viņš redzēja savā acu priekšā, kur pētnieks novietoja otru otu, kura bija otrā rokā, kas ļauj viņam piedzīvot neredzamā ķermeņa sajūtu,” stāsta zinātnieks.
Viņi pārbaudīja 125 dalībniekus, lai pārliecinātos, ka šī ilūzija darbojas izmantojot tikai vienu roku. Lai saprastu, ka tā patiesi darbojas, zinātnieki izdarīja kustību ar nazi, kurā viņi iedur tukšajā vietā, kur it kā “atrodas” dalībnieka vēders. Tajā brīdī dalībnieks nosvīda, tā ļaujot saprast, ka smadzenes to tulkoja kā tiešu draudu patiesajam, fiziskajam ķermenim.
Tas palīdz dziļāk pētīt cilvēku prātus un uztveri saistībā ar sociālo nedrošību, atrodoties publikas priekšā. Mūsu uzvedība tiek ietekmēta tā, kā mēs apzināmies savu ķermeni. Tāpēc ir būtiski izpētīt pirms neredzamu cilvēku radīšanas, kā tas ietekmē cilvēka spriestspēju un lēmumu pieņemšanu. Vai nezūd robeža starp labo un ļauno.
Avots: sciencedaily.com