Ķīmiķe skaidro, cik bīstamas ir polikarbonāta siltumnīcas

Pēdējo gadu laikā Latvijā modē nākušas tā saucamās polikarbonāta siltumnīcas. Tomēr dauzi cilvēki dzirdējuši informāciju, ka tā esot bīstamas. Šo jautājumu skaidro ķīmiķe Velta Tupureina.

Portāls la.lv saņēma vēstuli no Ainas.

Dēls pagājušajā gadā uzcēla polikarbonāta siltumnīcu. Nesen dzirdēju, ka šis materiāls esot kaitīgs. Vai tā ir taisnība? AINA SMILTENĒ

– Dažādos informācijas avotos pēdējā laikā ir parādījusies informācija par bisfenola A kaitīgumu. Nevar noliegt, ka šī ķīmiskā viela ir kaitīga cilvēkiem un citiem dzīvajiem organismiem. Tajā pašā laikā polikarbonāts ir lielmolekulārs polimērs, kura ieguves procesā bisfenols A ir tikai viena no izejvielām, kas, veidojot gatavo materiālu, nesaglabā savu sākotnējo struktūru un īpašības, – skaidro RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Polimērmateriālu institūta pētniece Velta Tupureina.

Iespējamais bisfenola A kaitīgums polikarbonātā ir plaši pētīts un novērtēts dažādās pasaules valstu institūcijās. Tika atzīts, ka polikarbonāts veselībai nav kaitīgs, jo bisfenola A deva, kas izdalās no polikarbonāta, ir 0,0000125 mg uz 1 kg ķermeņa masas dienā. Tas ir aptuveni 4000 reižu mazāk par pieļaujamo devu ASV (0,05 mg uz 1 kg ķermeņa masas dienā).

EFSA (European Food Safety Authority) saistībā ar pārtikas produktiem ir samazinājusi iepriekš pieļauto bisfenola A līmeni polikarbonātā no 50 µg uz 4 µg uz 1 kg ķermeņa masas dienā.

Tādējādi, izmantojot polikarbonāta loksnes siltumnīcām, nav iemesla baidīties par to negatīvo ietekmi uz cilvēkiem vai augiem.

LA.lv
Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

COMMENTS

Pievienot komentāru