Liepājas kafija vairs nav pieejama veikalu plauktos – atbildam uz jautājumu, vai tā pazudusi uz visiem laikiem

Foto avots: pexels.com

Ražotne izcēlās ar savu unikālo raksturu

2022 gadā uzņēmuma vadība sarīkoja ekskursiju žurnālistiem. „Latvija var lepoties ar šo unikālo ražotni, jo ne Skandināvijā, ne Baltijas valstīs nav citas šķīstošās kafijas ražotnes,” toreiz norādīja pārdošanas vadītājs Mihails Burešs. „Ražošanas tehnoloģija ir sarežģīta, dārga un unikāla – mēs izmantojam šķīstošās kafijas torni, un kafija tiek ražota vakuumā.”

Kafijas pupiņas uzņēmums galvenokārt iepirka no Brazīlijas, kā arī citās Dienvidamerikas valstīs, Indijā un citur. Mēnesī tika saražotas 50 tonnas šķīstošās kafijas un vairāk nekā 200 tonnas grauzdētās un maltās kafijas, bet eksports tika veikts uz Lielbritāniju, Poliju, Lietuvu un Igauniju. Ar uzņēmuma slēgšanu darbu zaudēja apmēram 25 strādājošie.

Ražas trūkums un jauni standarti

Kafijas cenas par puskilogramu veikalos, kā liecina novērojumi, gada laikā ir pieaugušas no 4,50 līdz 5,50 eiro, bet dažos gadījumos sasniegušas pat 11 eiro bez atlaidēm. Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, novembrī Latvijā vidējā mazumtirdzniecības cena par kilogramu maltās kafijas bija 18,73 eiro, salīdzinot ar 17,98 eiro pirms gada un 11,45 eiro 2019. gada novembrī.

Kafijas pupiņu cena ražotājiem ir pieaugusi līdz pat divām reizēm, jo Brazīlijā sausuma un lietavu dēļ ievērojami samazinājusies „Arabica” šķirnes raža. 10. decembrī šīs šķirnes pupiņu biržas cena sasniedza vēsturisku rekordu – 3,18 eiro par mārciņu (apmēram 450 gramiem), kas ir par 80 procentiem vairāk nekā pirms gada. Lētākās „Robusta” kafijas cena sasniedza rekordu septembrī.

Cenu pieaugums var turpināties arī tāpēc, ka 2025. gadā stāsies spēkā jaunie Eiropas Savienības noteikumi, kas ir paredzēti, lai ierobežotu mežu izciršanu. Šie noteikumi apdraudēs Etiopijas kafijas audzētājus, kuri nespēs sniegt nepieciešamos satelītu datus un ģeogrāfiskās koordinātas, kas apliecinātu, ka viņi nav nodarījuši kaitējumu mežiem.

Foto avots: pexels.com

Cenas ir augstākas nekā Vācijā

Decembra vidū “Rimi” veikalos puskilograms “Jacobs Krönung” maltās kafijas maksāja 10,79 eiro, bet “Merrild” – 10,49 eiro. Līdzīgas cenas bija arī “Maxima” veikalā: “Jacobs Krönung” cena bija tāda pati, bet “Merrild” – 10,99 eiro. Ar “Paldies” karti “Merrild” kafiju varēja iegādāties par 7,29 eiro.

Jānorāda, ka Latvija ir viena no retajām Eiropas Savienības valstīm, kas kafijai piemēro akcīzes nodokli. Pašreizējais nodokļa apmērs ir 1,42 eiro par kilogramu kafijas. Iniciatīva par akcīzes atcelšanu kafijai, kas tika ievietota portālā “Mana balss”, gada laikā savākusi ap 4200 parakstu.

Kafijas akcīzes nodoklis tiek piemērots arī Vācijā, Beļģijā, Dānijā, Rumānijā un Horvātijā, un lielāka likme nekā Latvijā ir tikai Vācijā, kur tā ir 2,19 eiro par kilogramu grauzdētās kafijas un 4,78 eiro par šķīstošo kafiju. Tomēr Vācijas “Aldi” veikalos “Jacobs Krönung” puskilograms ir pieejams par 7,99 eiro, kas, neskatoties uz augstāko nodokli, ir zemāka cena nekā Latvijā.

 

Leave a Comment