Maijs bija aprīlī. Sinoptiķis vīlies par jauno prognozi: “Mēs nevaram runāt par siltumu”

Laika prognozētāji, komentējot krietni aizkavējušos aukstumu, nopūšas: mums jau ir bijis maijs, un tas bija aprīlī. Pavasara otrais mēnesis tomēr pārsteidza ar rekordlielu siltumu.

Tagad ārzemju Hidrometeoroloģijas centra zinātniskais direktors Vilfands ar jaunu prognozi ir sarūgtinājis visus tos, kas vēl cerēja uz aukstā laika atkāpšanos: “Par siltumu Eiropas centrā vēl nevar runāt. Maija brīvdienas šogad vispār nav atnesušas patīkamu temperatūru. Gluži pretēji, aukstā laika maksimums bija garajā nedēļas nogalē.

Meteoroloģiskā centra “Phobos” eksperti skaidroja, ka tas viss ir saistīts ar Ziemeļatlantijas ciklona ietekmi, kas atnāca pie mums. Aukstā fronte “stiepās” pāri visai Austrumeiropas līdzenumam. “Phobos” piezīmē: tieši šī “viesu” dēļ laika apstākļi maijā bija izveidojušies īsti aprīlis. Tā dēļ pat maija otrajā dekādē iespējamas salnas.

Vismaz līdz maija vidum lielākajā daļā reģionu nevajadzētu gaidīt sasilšanu, uzskata Hidrometeoroloģijas centra vadītājs Romāns Vilfands. Ja aprīlis priecēja ar vasarīgiem laikapstākļiem, tad šā gada maijs šajā ziņā noteikti sagādā vilšanos. Prognozes liecina, ka līdz maija vidum gaiss sasils līdz vismaz 15 grādiem pēc Celsija. Taču līdz jūnijam nebūs nekāda nopietna sasilšana, nemaz nerunājot par rekordlielu siltumu.

Daži eksperti jau ir izteikuši drosmīgas prognozes pirmajam vasaras mēnesim. Modelēšana un aprēķini liecina, ka Austrumeiropu var piemeklēt karstuma viļņi. Noteiktās temperatūras būs augstākas par vidējām un iepriecinās dārzkopjus, jo viņi varēs rēķināties ar agrāku ražu.

Lasi vēl: Atradu uz soliņa maku un nolēmu atdot īpašniekam, bet labāk nebūtu ar viņu sazinājies

Kāpēc ziema bija tik silta? Prognozes saka, ka tajā nav nekā neparasta – augstā temperatūra veidojusies vairāku faktoru ietekmē vienlaikus:

Gaisa straumes no Atlantijas okeāna atnesa siltumu un mitrumu, neļaujot arktiskajam gaisam ieplūst centrālajos reģionos. Globālā sasilšana. Tā jau ir ilgtermiņa tendence, kas padara maigas ziemas arvien biežāk sastopamu parādību. Atmosfēras cirkulācija. Vējš neļāva aukstajām masām ieplūst no ziemeļiem, bet siltās, gluži pretēji, netraucēti ieplūda iekšienē.

Bet ko dabas pētnieks Vilis Bukšs sola maija vidum?

Turpinājumu lasiet nākošajā lapā