Mana ome no Valmieras nekad Lieldienu laikā neiet uz kapsētu – atklāšu kāpēc viņa tik strikti turas pie tā

Daudziem mūsdienu cilvēkiem Lieldienas asociējas ne tikai ar krāsotām olām un kūkām, bet arī ar obligātu apmeklējumu kapsētā. Lai gan dažiem šķiet, ka došanās uz radinieku kapiem ir tradicionāla, šo paražu ne vienmēr saprot pareizi.

Iespējams, daži cilvēki dod priekšroku kapsētas apmeklējumam, jo tas ir ierasts, bet jāņem vērā, ka šim ieradumam nav nekāda sakara ar kristietību, kuras centrā ir Kristus augšāmcelšanās kā uzvara pār jaunas dzīves sākums.

Tradīcija apmeklēt kapsētu Lieldienās radās padomju laikos, kad baznīcas bija slēgtas un reliģiskā izpausme bija ierobežota. Taču šodien šī prakse vairs nav aktuāla, un tā liecina par Lieldienu nozīmes neizpratni. Lieldienas ir prieka un dzīvības svētki, tāpēc nav īsti loģiski apmeklēt kapsētu, kur jādomā par aizgājējiem.

Ir vairāki iemesli, kāpēc Lieldienās nevajadzētu doties uz kapsētu:

Prieks, ne sēras – Lieldienās cilvēkiem būtu jāpriecājas par dzīvību un augšāmcelšanos. Apmeklējot kapsētu, cilvēki bieži vien nejauši izjūt skumjas un sērojošas emocijas, kas var novest pie negatīvām sajūtām vai pat izraisīt konfliktus. Baznīcas kanoni – Saskaņā ar baznīcas tradīcijām, piemiņas lūgšanas tiek lūgtas konkrētās dienās, piemēram, devītajā dienā pēc Lieldienām. Tādējādi, apmeklējot kapsētu Lieldienās, tiek pārkāpti baznīcas noteikumi.

Nepareizais laiks – Apmeklējot kapsētu šajās dienās, var rasties sajūta, ka tiek piesaistīti negatīvi spēki, jo kapsētas apmeklējums vakarā vai naktī tiek uzskatīts par nevēlamu.

Lieldienu svinēšana ir par dzīvo prieku, un, ja nevarat apmeklēt baznīcu, tad vismaz varat iegādāties sarkanas sveces un nolikt tās pie kapiem, atgādinot par aizgājējiem ar lūgšanām. Tomēr jāizvairās no praktiskām darbībām kapsētās, kā, piemēram, saldumu atstāšanas, jo tas ir pretrunā ar patieso piemiņas nozīmi, kas ir lūgšana, nevis materiālo dāvanu sniegšana.

Tādējādi, ja cilvēki izvēlas apmeklēt kapsētu Lieldienās bez nepieciešamības, viņi vienkārši nesaprot šo svētku patieso nozīmi. Šajos svētkos piemiņa jāizsaka ar lūgšanām un svinēšanu, nevis ar materiāliem žestiem.

Lasi vēl: Latvijas likumsargi atklāj kā notiek šoferīšu ”ķeršana” ar dronu un no kā labāk izvairīties

Katri svētki tiek uzskatīti par laiku atpūtai un priekam, un otrās Lieldienas nav izņēmums. Šajās dienās nav ieteicams nodoties darbiem – īpaši mājas darbiem vai fiziskam darbam dārzā. Tas nozīmē, ka nevajadzētu nodarboties ar šūšanu, adīšanu, izšūšanu vai citām rokdarbu aktivitātēm.

Noskaidrosim ko dižā Vanga vienmēr atkārtoja, ko noteikti nevajadzētu darīt šajos svētkos – lasi tālāk