Mana ome no Valmieras nekad Lieldienu laikā neiet uz kapsētu – atklāšu kāpēc viņa tik strikti turas pie tā

Tāpat nav vēlams izmantot dārza darbarīkus, piemēram, lāpstas, grābekļus vai citus rīkus – dārza darbi šajā dienā būtu jāpārceļ uz citu laiku. Garīgā ziņā arī jāuzmanās – nav pieļaujams nevienam vēlēt ko sliktu vai noskaņoties negatīvi. Tāpat ir jāizvairās no rupjas runas un jebkādiem strīdiem – konflikti šajā dienā tiek uzskatīti par ļoti nevēlamiem.

7 augi, ko nedrīkst stādīt blakus ķiršiem: tie atņem kokam spēku un traucē augt

Vecmāmiņu ticējumos pastāvēja uzskats, ka otrajās Lieldienās nevajadzētu ķemmēt matus – ticējums vēstīja, ka tas var nest neveiksmes gan mājās, gan ārpus tās.

Šajā dienā ieteicams pabarot putnus – tas tiek uzskatīts par veiksmes un pārtikušas dzīves zīmi. Tāpat ieteicams iestādīt vītolu stādu, lai ģimenē valdītu miers un saskaņa. Ja līdz šai dienai sniegs jau ir pilnībā nokusis, tiek uzskatīts, ka maija mēnesis būs saulains un silts. Senāk ticēja, ka, sākoties krusai, pār mājas slieksni jāmet vītola zars – tas sargā no ražas iznīkšanas. Pat slavenā Vanga uzskatīja, ka, ienest pūpolu zarus mājā, var piesaistīt ilgstošu veiksmi un nodrošināt bagātīgu un auglīgu gadu.

Arī savā laikā slavenā Vanga bieži uzsvēra Lieldienu īpašo nozīmi un nemainīgi atgādināja par svarīgākajiem aizliegumiem, kuri šajā laikā būtu jāievēro.

Ko nedrīkst darīt Lieldienās?

– Nav vēlams strādāt vai veikt smagus mājas darbus. Rūpīgāka uzkopšana un lielāki darbi būtu jāpabeidz jau pirms svētkiem, piemēram, Zaļajā ceturtdienā. Savukārt Lielajā piektdienā var veltīt laiku tam, lai sagatavotu svētku mielastu – vārītu olas, ceptu kuličas un citus ēdienus.

Lasi vēl: Tiek nosaukts likumsargu 360 grādu auto kameras biežāk fiksētais pārkāpums Latvijā – daudzi pieļauj vienu un to pašu kļūdu

– Nedrīkst nodarboties ar dārza darbiem. Šādas aktivitātes prasa lielu fizisku piepūli, un tāpēc to veikšanu būtu saprātīgi atlikt līdz pēc svētkiem.

– Nav ieteicams apgriezt vai krāsot matus, kā arī doties uz skaistumkopšanas saloniem. Garīdznieki uzskata, ka šādos nozīmīgos svētkos uzmanība jāvelta ģimenei, tuvākajiem cilvēkiem un labajiem darbiem, nevis ārējam izskatam.

– Nav vēlams apmeklēt pirti. Lai gan personīgās higiēnas ievērošana ir normāla un nepieciešama, kolektīva pirts apmeklēšana izklaides nolūkos Lieldienu laikā tiek uzskatīta par nepiemērotu un pat grēcīgu rīcību. Šo dienu labāk pavadīt mierīgi un garīgi pacilātā noskaņā.