Foto: Pixabay
Ar gadiem ķiršu koks sāk zaudēt savu spēku, tāpēc ir svarīgi viņu dabīgi atbalstīt, lai iegūtu lielisku ražu
Skatījos uz savu “bēdīgo” ķirsi, un rokas nolaidās. Piecus gadus pēc kārtas koks priecēja ar bagātīgu ziedēšanu, bet nedeva nevienu ogu. Izmēģināju desmitiem mēslojumu, iztērēju kaudzi līdzekļu — viss velti. Un tikai nejauša tikšanās ar vecu dārznieku mainīja manu pieeju ķiršu audzēšanai uz visiem laikiem.
Kā es sāku ceļu uz ražīgu ķirsi
Iepriekš, tāpat kā daudzi citi, paļāvos tikai uz ķīmiskajiem mēslojumiem. Katru sezonu tērēju līdzekļus mēslošanai, bet rezultāts nemainījās — bagātīga ziedēšana un nekādu augļu. Risinājums atradās negaidīti. Vietējā tirgū uzsāku sarunu ar pieredzējušu dārznieku, kurš dalījās ar dabiskām ķiršu kopšanas metodēm.
Galvenais ķiršu audzēšanā ir pareiza šķirnes un stādīšanas vietas izvēle. Izrādījās, ka manam stādam bija vajadzīgs cita šķirnes apputeksnētājs. Iestādīju blakus apputeksnētāj šķirni, un jau pēc diviem gadiem novācu pirmo normālo ražu — apmēram 8 kg nogatavojušos augļu. Tagad esmu gatavs pastāstīt, kā to panākt.
Foto: Pixabay
Galvenās kļūdas ķiršu kopšanā
Bieži skatos, kā kaimiņi mokās ar saviem kokiem. Katru pavasari tā pati aina — ziedu jūra, bet augļu nav. Un cilvēki nav slinki tērēt līdzekļus ķīmijai, bet jēgas nekādas. Gadu gaitā dārzā esmu sapratis galvenos neveiksmju iemeslus.
Pirmā kļūda slēpjas stādīšanas vietas izvēlē. Ķirsi stāda kur pagadās — ēnā pie žoga, zem vecas ābeles, zemienē pie pirts. Un tad brīnās par sliktu ražu. Koks mīl sauli un plašumu. Pārliecinājos pats — iestādīju divus vienas šķirnes stādus: vienu saulē, otru pusēnā. Ražas atšķirība — kā diena pret nakti.
Tikai nesen sapratu, ka gadiem esmu cepusi olas nepareizi – 3 triki visu mainīja
Ķirša stādīšana
Otra problēma — aizraušanās ar minerālmēsliem. Pazīstams agronoms izskaidroja: pārbarots koks tērē spēkus lapām un ziediem, bet līdz augļiem netiek. Daba ir gudrāka par mums — ķirsim vajadzīgi tikai pamat elementi īstajā laikā.
Trešā kļūda — nepareiza laistīšana. Iepriekš laistīju, kā pagadās. Izrādījās, svarīgi ir laistīt reti, bet bagātīgi. Zem katra koka leju 50 litrus ūdens reizi nedēļā sausā laikā. Ūdenim jāieplūst dziļi saknēs, nevis izplūst pa virsmu.
Vēl viena problēma — vientuļa stādīšana. Domāju, ka pietiks ar vienu koku. Vēlāk uzzināju, ka lielākajai daļai šķirņu vajadzīgs blakus esošs apputeksnētājs. Iestādīju citu šķirni tuvumā — raža dubultojās. Šīs kļūdas man izmaksāja vairākus gadus tukšu pūļu. Tagad pastāstīšu, kā tās izlabot ar vienkāršām dabiskām metodēm.
Foto: Pixabay
Divas pirmās dabiskās ražas uzlabošanas metodes
Sākšu ar vienkāršāko un pieejamāko metodi. Pirmo metodi noskatījos no tā paša dārznieka, agronoma. Agrā rītā, kad rasa jau nogājusi, ņemu sauju tīra upes smilšu un vienmērīgi metu tās ziedošā ķirša vainagā. Krītošās smilšu daļiņas rada vieglu vibrāciju ziedos, veicinot to apputeksnēšanu. Daru to reizi trīs dienās, līdz koks nozied.
Par dzelzi gadījās nejauši. Jaucu vecu šķūni un atradu kaudzi sarūsējušu bundžu. Nolēmu tās aprakt zem ķirša, lai nebūtu jāved uz izgāztuvi. Pēc gada ievēroju — lapojums kļuva spilgtāks, augļi lielāki. Vēlāk uzzināju — dzelzs ir svarīga ražīgam ķirsim. Tagad katru rudeni aproku 2–3 konservu bundžas metra rādiusā ap stumbru, lāpstas dziļumā.
Svarīgi ņemt vērā šo darbu laiku. Smiltis kaisīt tikai sausā laikā, pie temperatūras no 12 līdz 18 grādiem. Ja aukstāks — bites nelido, ja karstāks — ziedi ātri nobirst. Dzelzi aproku pēc lapu krišanas vai agri pavasarī, kamēr pumpuri vēl nav uzbrieduši.
Foto: Pixabay
Rezultāts nebija uzreiz, bet jau otrajā gadā bija par trešdaļu vairāk augļu aizmetņu. Palielinājās augļu skaits. Bet galvenais — tie kļuva lielāki un saldāki. Ar to neapstājos. Atradu vēl trīs paņēmienus, kas pastiprināja pirmo divu metožu efektu. Par tiem pastāstīšu tālāk.
Lasi vēl: Kā zināt, vai jūsu tālrunis tiek noklausīts – 5 skaidras pazīmes
Trīs pārbaudītas metodes drošai ražai
Trešo paņēmienu atradu vecā dārzkopības grāmatā. Izrādās, ķirša miza prasa īpašu kopšanu. Martā, pirms sulas kustības sākuma, gatavoju uzlējumu no sīpolu mizām. Ņemu 150 gramus mizu, apleju ar litru verdoša ūdens, ļauju ievilkties 4 stundas. Mizu apstrāde ar šo uzlējumu stiprina koku un veicina vairāk ziedpumpuru veidošanos.
Ceturtā metode saistīta ar bišu piesaisti. Nedēļu pirms ziedēšanas izšķīdinu ēdamkaroti medus litrā silta ūdens. Migloju zarus no rīta, mierīgā laikā. Bites lieliski sajūt medus smaržu un steidzas uz to. Pagājušajā gadā ievēroju — tur, kur apstrādāju zarus, aizmetņu bija manāmi vairāk.
Piektais paņēmiens daudziem šķitīs dīvains, bet tas darbojas. Rudenī viegli uzsitu ar āmura neaso galu pa stumbru. Ne stipri, bet tieši viegli piesitu. Koks saņem signālu par apdraudējumu un pavasarī mobilizē visus spēkus augļošanai. Pirmoreiz pat pats neticēju — aizmetņu kļuva par pusotru reizi vairāk.
Svarīgi saprast — visas metodes jālieto uzmanīgi. Nedrīkst stipri sist pa koku, liet medus šķīdumu pārāk koncentrētā veidā vai apstrādāt mizu salā. Pagājušajā gadā novācu 8 kilogramus no mazā koka — man tas ir lielisks rezultāts. Tagad pastāstīšu, kā pareizi apvienot visas šīs metodes sezonas laikā.
Foto: Pixabay
Visu metožu pielietošanas secība
Darbu ar ķirsi sāku agri pavasarī, tiklīdz nokūst sniegs. Vispirms apskatu mizu — tai jābūt bez plaisām un bojājumiem. Skaitu ziedpumpurus uz galvenajiem zariem. Veselam kokam uz katra zara jābūt vismaz 8–10 pumpuriem.
Darbu kalendāru esmu izveidojis šādu. Marta sākumā aproku dzelzi, ja to neizdarīju rudenī. Mēneša beigās, kad temperatūra pastāvīgi ir virs nulles, apstrādāju mizu ar sīpolu mizas uzlējumu. Nedēļu pēc sniega nokušanas apkārt stumbram izkaisu koksnes pelnus — pietiek ar 2–3 litru burkām.
Nedēļu pirms ziedēšanas sāku medus šķīduma miglošanu. To daru agri no rīta, bezvēja laikā. Svarīgi nepārspīlēt — pieaugušam kokam pietiek ar vienu litru šķīduma. Apstrādi atkārtoju divreiz ar trīs dienu intervālu.
Ziedēšanas laikā izmantoju smiltis. Ņemu sauju sausas, vidējas frakcijas upes smiltis, vienmērīgi kaisu tās pa vainagu. To daru no rīta, kad rasa jau nogājusi, bet saule vēl nespīd spilgti. Pietiek ar trīs–četrām apstrādēm ziedēšanas laikā.
Ar šādu kopšanu jau nākamajā gadā ķirsis sāk ražot labāk. No viena koka savācu 6–8 kilogramus augļu. Galvenais — nesteigties un ievērot visus termiņus. Paldies par uzmanību! Ja metodes šķita noderīgas — uzspiediet “patīk” un dalieties komentāros ar savu ķiršu audzēšanas pieredzi.