Nav ko marinēt un sālīt- kāpēc gurķu aizmetņi kļūst dzelteni, sakalsts un nobirst

Jau būtu laiks likt gurķus burkās, bet tie vēl nav nogatavojušies — it kā aizmetņi parādās, taču pēc tam kļūst dzelteni, sakalst vai nobirst.

Parasti lapu dzeltēšana un aizmetņu sakalšana ir nepareizas kopšanas vai audzēšanas apstākļu pārkāpumu sekas. Dažkārt tas var liecināt arī par kaitēm vai auga “badošanos”.

Ir vērts izskatīt visus iespējamos iemeslus, kāpēc šāda problēma var rasties jūsu dobē — gan siltumnīcā, gan atklātā laukā. Situāciju vēl var labot, ja pieiet tam ar prātu.

Septiņi galvenie gurķu problēmu cēloņi

— Mitruma trūkums vai pārlieka laistīšana. Gurķi mīl vienmērīgu laistīšanu, īpaši ražas laikā. Ja augu pārlaista, aizmetņi var vīst. Ja augsne ir pārāk sausa, īpaši siltumnīcā, aizmetņi sakalst un nobirst. Gurķus laista ar siltu ūdeni (20–25 °C) no rīta vai vakarā, izvairoties no augsnes izžūšanas. Ja augsne ir pārmitra, saknes var sākt pūt — samaziniet laistīšanu un nodrošiniet drenāžu.

— Barības vielu trūkums

— Slāpekļa trūkums. Šādā situācijā dzeltē ne tikai aizmetņi, bet arī lapas, augs aug lēnāk. Lai to labotu, mēslojiet gurķus ar urīnvielu, vircu vai augu vircu.

— Kālija un magnija trūkums. Vērīgi aplūkojiet augus: ja trūkst magnija, lapu maliņas sāk dzeltēt un kalt. Lai to labotu, papildiniet augsni ar kālija nitrātu, pelniem vai kālija sulfātu.

— Mikroelementu trūkums (bors, cinks, mangāns). Apsmidziniet augus ar komplekso mēslojumu, vislabāk tādu, kas īpaši paredzēts gurķiem. Gurķiem ļoti svarīgs ir kālijs, magnijs un fosfors. Viņiem patīk arī kūtsmēsli, pelni un saberzta olu čaumala. To var piebērt pie zemes un tajā stādīt sēklas vai stādus.

— Kaites

— Sakņu puve. Šo kaiti ir viegli atpazīt – tai ir atšķirīgas pazīmes. Apskatiet gurķu dobē kātus pie pamatnes: ja tie kļūst tumši, tas nozīmē sakņu puvi. Lai tiktu galā, aplaistiet ar “Fundazol”, “Trichocyn” vai līdzīgiem līdzekļiem.

— Kaitēkļi

Aizmetņus, kas varētu pārvērsties par gardiem gurķiem, bet kādēļ gan tie nokalst, var bojāt zirnekļa ērces, laputis, baltblusiņas. Šie kukaiņi izsūc augam sulu, tāpēc lapas dzeltē, ziedi vīst un aizmetņi neattīstās. Šādos gadījumos nepieciešami insekticīdi.

Ja problēma vēl sākuma stadijā, var mēģināt iztikt ar tautas līdzekļiem un apsmidzināt augus ar ziepjūdens šķīdumu. Izvēloties ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus, noteikti ievērojiet instrukcijas: tajās norādīts, kā un kādās proporcijās tos lietot un — pats svarīgākais! — cik ilgi pēc apstrādes jāgaida līdz ražas novākšanai. Ne visi insekticīdi ir piemēroti augiem, kuru raža paredzēta uzturam, — esiet uzmanīgi.

Tikai 45 gadu vecumā uzzināju divas parastas ķiplokspiedes slēptās iespējas: dalos ar informāciju

— Pārkaršana vai pārlieku atdzišana

Ja temperatūra pārsniedz +30 °C, aizmetņi var nokalst. Šī problēma īpaši bieži parādās augiem, kas iestādīti siltumnīcā — ja tā netiek laikus vēdināta, temperatūra iekšpusē strauji paaugstinās. Tāpēc gurķiem siltumnīcās ir ļoti svarīga regulāra vēdināšana.

Lasi vēl: Kurās dienās nedrīkst mazgāt grīdas: tautas ticējumi

Taču problēmas var rasties arī pie straujām aukstuma iestāšanām (zem +15 °C) — gurķi vairs nespēj labi uzņemt barības vielas un var mest nost aizmetņus. Pie karstuma virs +30 °C augus vajag noēnot, augsni — mulčēt. Aukstā laikā (zem +15 °C) gurķus vēlams piesegt ar agrotīklu.

 

 

Šķir otru lapu, lai lasītu turpinājumu…..