Kaut arī starptautisku ekspertu rekomendācijas paredz HIV ārstēšanu nodrošināt ikvienam pacientam, patlaban Latvijā HIV pacientiem ārstēšanu sāk ar imunitāti, kas kļuvusi mazāka par 500 šūnām. No 1.oktobra plānots veikt uzlabojumus šajā jautājumā, uzsākot pacientu ārstēšanu uzreiz pēc tam, kad veikts tests un tas ir uzrādījis pozitīvu rādījumu, tā tikšanās laikā ar HIV un C hepatīta biedrību pārstāvjiem atzina veselības ministre Anda Čakša.
Šāds solis iespējams, jo no Eiropas Komisijas pieļautās budžeta atkāpes radusies iespēja nodrošināt ārstēšanu pacientiem kuri pārsniedz 500 imunitātes šūnas. Tādu pacientu uzskaitē nav daudz. Ņemot vērā to, ka HIV inficēto personu ārstēšana, panākot to, ka persona vairs nav infekcioza, ir arī viens no efektīvākajiem HIV profilakses pasākumiem, šis solis ir nozīmīgs sabiedrības veselības uzlabošanai.
Šodien, 17.septembrī, veselības ministre Anda Čakša tikās ar biedrību “Apvienība HIV.lv”, Baltijas HIV asociācijas, atbalsta grupas inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem “AGIHAS”, atbalsta centra “Dia+Logs” un C hepatīta pacientu apvienības pārstāvjiem, lai pārrunātu jautājumus par veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, par diagnostikas un ārstēšanas iespējām.
Tikšanās laikā pacientu biedrību pārstāvji atzinīgi vērtēja finansējuma novirzīšanu pakalpojumu pieejamībai un novēroto progresu nozarē, norādot, ka pozitīvi vērtē valsts apmaksāto pakalpojumu pieaugumu un speciālistu pieejamību.
Šogad ir būtiski uzlabojumi HIV un C hepatīta pacientu ārstēšanai. HIV pacientiem tiek nodrošināta agrīnāka ārstēšana, kas ir būtiska arī no profilakses viedokļa. Nodrošinot HIV pacientu ārstēšanu tiek mazināti arī riski infekcijas izplatībai sabiedrībā. Tāpat ir paplašinātas HIV pacientu iespējas nokļūt pie infektologa – no septembra pēc HIV pozitīva eksprestesta veikšanas kādā no HIV profilakses punktiem persona varēs vērsties HIV līdzestības kabinetā pie infektologa bez ģimenes ārsta nosūtījuma. Savukārt no nākamā gada aprīļa darbu uzsāks HIV līdzestības kabinets.
Jau ziņots, ka šogad, pateicoties finansējuma palielinājumam veselības nozarē, uzsākta HIV pacientu ārstēšana agrīnākā slimības stadijā, paplašināta C hepatīta ārstēšanas pieejamība, tādējādi uzlabojot pacientu stāvokli. Tāpat palielināts finansējums zāļu apmaksai HIV, C hepatīta pacientiem. 2018.gadā kompensējamiem medikamentiem atvēlētais finansējums 161 miljoni eiro. Salīdzinājumam – pērn kompensējamām zālēm tika atvēlēti 128 miljoni eiro. HIV/AIDS kompensējamo zāļu pieejamības uzlabošanai šogad tika piešķirti papildu 4,2 miljoni eiro, savukārt C hepatīta ārstēšanai – papildu 5,7 miljoni eiro.
Attiecībā uz C-hepatīta ārstēšanu, 2018. gadā kompensējamo zāļu sarakstā iekļautās zāles hroniska C vīrushepatīta ārstēšanai ļauj nodrošināt specifisko bezinterferona terapiju visu genotipu pacientiem. Līdz šim specifiskā terapija bija prioritāra visu genotipu pacientiem ar fibrozi F3-F4 stadijā un, neatkarīgi no fibrozes pakāpes, bezinterferona terapija nodrošināta pacientiem pirms vai pēc orgānu transplantācijas, pacientiem ar klīniski nozīmīgām ārpusaknu parādībām, sievietēm pirms medicīniskās apaugļošanas manipulācijas veikšanas un pacientiem ar nieru funkciju traucējumiem. Savukārt no jūlija visu genotipu pacienti var saņemt valsts apmaksātu bezinterferona terapiju hroniska C hepatīta ārstēšanai jau sākot ar F2 fibrozes stadiju.
Veselības ministre Anda Čakša uzsvēra, ka ļoti būtiski ir turpināt ministrijas un nevalstisko organizāciju sadarbību, jo tikai tā iespējams palīdzēt pacientiem. Jau šobrīd noslēgti vairāki sadarbības memorandi ar biedrībām, kas apliecina sabiedrisko organizāciju lomu veselības politikas veidošanā.