Strādājošajiem vecākiem, kuri saņem vecāku pabalstu, nākotnē varētu būt iespēja saņemt lielāku atbalstu. Šādas izmaiņas paredz valdības 8. oktobrī atbalstītie grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”. Lai izmaiņas stātos spēkā, likumprojekts vēl jāizskata Saeimā.
Kā norādīts likumprojekta anotācijā, pašreiz spēkā esošā kārtība paredz, ka vecāku pabalsta saņēmējam, kurš strādā un neatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā vai kurš bērna kopšanas laikā gūst ienākumus kā pašnodarbinātais, tiek izmaksāts tikai 50% no piešķirtā vecāku pabalsta. Vecāku pabalsta mērķis, līdzīgi kā citiem sociālās apdrošināšanas īstermiņa pabalstiem, ir ienākumu aizvietošana.
Papildus vecāku pabalstam strādājošie vecāki saņem arī bērna kopšanas pabalstu, kas tiek maksāts pilnā apmērā neatkarīgi no nodarbinātības statusa, un šī pabalsta izmaksas tiek segtas no valsts pamatbudžeta.
Tomēr diskusijās ar sociālajiem partneriem un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem arvien biežāk izskan viedoklis, ka pašreizējie nosacījumi nemotivē vecāku pabalsta saņēmējus, kuri atsāk darba gaitas, uzturēt legālas darba attiecības.
Daudzos gadījumos vecāki, lai nezaudētu pilnu pabalsta apmēru, izvēlas darboties ēnu ekonomikā, nevis oficiāli sakārtot darba attiecības.
Lai šo situāciju uzlabotu, likumprojekts paredz, ka no 2025. gada 1. janvāra līdz 2025. gada 31. decembrim vecāku pabalsta saņēmējam, kurš strādā un neatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā vai kurš gūst ienākumus kā pašnodarbinātais, vecāku pabalsts tiks izmaksāts 75% apmērā no piešķirtā pabalsta.
Lasi vēl: Kāpēc likt krītu atvilktnē ar dakšām un karotēm – noderīgs triks, kas atvieglos ikdienu
Šāda izmaiņa palielinās finansiālo atbalstu ģimenēm, kuras izvēlas apvienot bērna kopšanu ar darbu, tādējādi veicinot legālu saikni ar darba tirgu un mazinot motivāciju darboties ēnu ekonomikā.