Ko nevajadzētu darīt 2025. gada 13. aprīlī?
Nedrīkst aizdot naudu. Nedrīkst atklāt citiem savus noslēpumus. Nedrīkst smagi fiziski strādāt. Nedrīkst pārāk skaļi ballēties. Senos laikos bija aizliegts šajā laikā izlaist putnus brīvībā, kā tas bija Zvaigznes dienā. Runāja, ka putni varētu nokļūt nepatikšanās. Senos laikos Pūpolu svētdienā neorganizēja kāzas vai precības – gavēnis turpinās.
Ļaudis saka, ka šajā dienā nevajag strādāt fizisku darbu – nestrādāt dārzā vai tīrīt māju. Tiek uzskatīts, ka šāds darbs var radīt nepatikšanas vai nogurumu, bet mājās labāk vienkārši atpūsties, pagatavot kaut ko gavēņa cienīgu un gaidīt ciemos savus tuviniekus. 13. aprīlis noteikti nav piemērots, lai mainītu savu tēlu. Frizūras un manikīru ieteicams atlikt uz citu datumu.
Īpaša nozīme ir vītola kokam. Šī koka zariem svētku dienā ir īpaša vērtība. Pret tiem jāizturas ar cieņu. Mūsu senčiem pastāvēja uzskats, ka neprecētām meitenēm šajā dienā nevajadzētu nevienu aprunāt un nosodīt. Tālas pagātnes gudrie solīja vientulību tiem, kas pārkāpa aizliegumu.
Laulātiem pāriem 13. aprīlī ir ārkārtīgi nevēlami šķirties. Laulātie nedrīkst vakariņot atsevišķi vai gulēt šķirti, lai drīz vien neizšķirtos. Vīri nedrīkst noraidīt sievas lūgumus, citādi mājās iestāsies nepatikšanas.
Svētku maltīte un gavēņa prasības: ko drīkst ēst Pūpolu svētdienā?
Lasi vēl: Negaidiet pavasari – ko tautas zīmes saka par snigšanu aprīļa mēnesī
Kā jau minējām, Pūpolu svētdiena ir viena no divām gavēņa dienām, kad ir atļauts ēst zivis un zivju ēdienus. Plus tam – ēdieni, kas gatavoti ar augu eļļu. Šajā dienā ir ierasts apmeklēt dievkalpojumu. Pēc tās tiek iesvētīti vītolu zariņi, kurus pēc tam visu gadu glabā dzīvoklī vai mājā. Šajā dienā pusdienas un vakariņas ir diezgan svinīgas, kas nav raksturīgi Lielo Lieldienu dienām.
Pūpolu svētdienas svētki ir ļoti godājami un iecienīti. Pēdējos gados ir parādījusies vēl viena šo svētku tradīcija – apsveikumi vēstulēs ar pūkainiem pūpoliem, arī sociālajos tīklos savās lapās tiek izstādītas skaistas bildes.