Strutene dārzā: dabīgs līdzeklis stādījumu aizsardzībai un mēslošanai. Kā strutene var kļūt par noderīgu palīgu dārzā
Šis augs ir pazīstams daudziem dārzkopjiem, bieži vien tas aug dārzos kā nezāle, no kuras cenšas atbrīvoties. Bet es vēlos jums pastāstīt, kā to var izmantot ar labumu gan dārza kopšanai, gan tajā augošajiem kultūraugiem.
Strutene palīdzēs tikt galā ar dažiem kaitēkļiem, turklāt no tās var pagatavot efektīvu mēslojumu, kas pozitīvi ietekmēs stādījumus un vienlaikus normalizēs augsnes skābumu jūsu teritorijā.
Pret kaitēkļiem un citām problēmām, izmantojot strutenes līdzekļus
Izrok ar saknēm vairākus lielus strutenes augus, sīki sasmalciniet un aplejiet ar spaini tīra ūdens. Šeit ir svarīgs moments – ar visām saknēm. Jau pēc neilga laika (aptuveni pusstundas laikā) ūdens kļūst brūns, un var sākt aplaistīt stādījumus. Pat pēc vienas šādas aplaistīšanas novājinātie augi atgūstas, to izskats ievērojami uzlabojas.
Ja aplaista ne tikai pie saknes, bet arī visu augu ar lapām, tad laputis, kas dzīvo uz tā, pametīs šo vietu un ilgi neatgriezīsies. Strutenes uzlējumu var periodiski izsmidzināt uz augiem, kuri cieš no laputu uzbrukumiem, kā profilakses līdzekli.
Struteni var arī izžāvēt un saglabāt, lai vēlāk izmantotu augsnes apstrādei pirms sīpolpuķu stādīšanas. Sīpolus vajadzētu iemērc strutenes uzlējumā, vēlams siltā (300 grami žāvēta auga uz 10 litriem ūdens, ievilkties jāļauj 48 stundas), pietiek ar 2 stundu mērcēšanu, pēc tam ļauj tiem apžūt un var stādīt. Tikko novāktos sīpolus arī iemērc šajā uzlējumā.
Gladiolas, tulpes un citas sīpolpuķes mazāk nīkuļo un mazāk tiek bojātas no kukaiņiem, ja stādāmais materiāls iepriekš apstrādāts šādā uzlējumā. Ļoti noderīgi arī periodiski izsmidzināt augus ar šo līdzekli: divas saujas žāvētas strutenes uz spaini tīra ūdens, ļauj ievilkties divas diennaktis. Zemi ap gladiolām labi mulčēt ar zaļo strutenes zāli.
Labu efektu dod šī auga izmantošana cīņā ar grauzējiem – sausus strutenes augus izkaisa starp kultūraugiem un dārza stādījumiem. Žāvētas strutenes uzlējums labi tiek galā ar kāpuriem, kas ēd kāpostu stādījumus – vienkārši laiku pa laikam izsmidziniet šo līdzekli. Strutene palīdz arī pret drātstārpiem – augsni, kur šis kaitēklis ir manīts, aplej ar žāvētas strutenes uzlējumu.
Mēslojums no strutenes
Šāds mēslojums ir lieliski piemērots tiem gadījumiem, kad dārznieks ir kategoriski pret minerālmēslu un ķīmisko līdzekļu izmantošanu savā saimniecībā. Struteni var izmantot kā mulču. To labāk sasmalcināt un izklāt ap augiem. Ja struteni sadedzina, sanāk vērtīgi pelni, kurus izkaisa starp stādījumiem un ap stumbriem.
Baklažāniem un pipariem ļoti patiks šāds mēslojums: plastmasas traukā saliek strutenes stiebrus, pievieno litru kūtsmēslu vai vistas mēslojuma un aplej ar remdenu ūdeni. Atstāj uz dažām dienām rūgšanai, maisījumu ik pa laikam samaisa. Trauku labāk turēt siltā vietā – tā rūgšana notiks ātrāk. Pēc 7–10 dienām mēslojums ir gatavs. To atšķaida ar ūdeni attiecībā 1:10. Ar šo šķīdumu aplaista augus stingri zem saknes, pēc iepriekšējas laistīšanas ar tīru ūdeni.
Tomātiem un gurķiem mēslojumu gatavo mazliet citādi un lieto piesardzīgi – bez saskares ar lapām un stingri ievērojot ieteikto koncentrāciju, lai nesabojātu saknes. Sasmalcināto struteni iepilda spainī vairāk nekā līdz pusei, aplej ar ūdeni, atstājot nedaudz brīvas vietas augšpusē. Maisa, pārklāj ar vāku un novieto siltumā rūgšanai.
Katru dienu labi samaisa. Tiklīdz šķīdums vairs neputo – tas ir gatavs lietošanai. Atšķaida ar ūdeni attiecībā 1:10 aplaistīšanai un 1:20 lapu mēslošanai. Mēslo tikai zem saknes, pirms tam bagātīgi aplaistot ar tīru ūdeni.
Paldies, ka lasāt! Ļoti palīdzēs, ja jūs uzspiedīsiet “patīk” un atstāsiet komentāru! Lai nepalaistu garām jaunus rakstus, sekojiet līdzi.
Lasi vēl: Kamilla ir pret karalisko tradīciju un karalis Čārlzs to atliek; iesaistīta Keita un princis Viljams
Tāds lūk noderīgs augs – parasta nezāle, kas aug daudzos dārzos – strutene. Tā dod labus rezultātus pret daudziem kaitēkļiem, no tās sanāk lielisks mēslojums, kas nodrošina papildus barību augiem un uzlabo augsni, normalizējot tās skābumu.
Raža kļūst kvalitatīvāka un vizuāli pievilcīgāka, un ražīgums nedaudz palielinās. Turklāt mēslojumu un uzlējumus no strutenes var pagatavot bez jebkādiem materiāliem izdevumiem – vajag tikai mazliet piepūlēties. Visi šie apstrādes un mēslošanas veidi ir pilnīgi droši cilvēkam, dzīvniekiem un videi kopumā.