Likums paredz, ka šie kritiskie finanšu pakalpojumi obligāti jānodrošina tām Latvijas bankām, kurām ir vismaz 5% no kopējā noguldījumu apjoma valstī. Šobrīd tādas ir četras bankas – “Swedbank”, “SEB banka”, banka “Citadele” un “Luminor Bank”. Latvijas Banka kopā ar šīm bankām regulāri pārskata un izvērtē bankomātu skaitu un to izvietojumu, lai nodrošinātu optimālu pieejamību.
Latvijas Banka norāda, ka šobrīd Latvijā darbojas aptuveni 860 līdz 870 bankomāti un vairāk nekā 99% iedzīvotāju tuvākais bankomāts atrodas mazāk nekā 20 kilometru attālumā, tādējādi nodrošinot efektīvu pārklājumu. Attiecībā uz kritiskajiem bankomātiem plānots, ka arī turpmāk to skaits saglabāsies aptuveni 100 vienību apmērā. Skaidrās naudas pieejamību turpmāk vēl vairāk nostiprinās likums, kas stāsies spēkā 2025. gada 1. janvārī. Līdz šim šo jomu regulēja sadarbības memorands starp finanšu sektoru un Latvijas Banku.
Lasi vēl: “Jūnijs būs ārkārtējs mēnesis” – sinoptiķi sagatavojuši jaunu prognozi vasaras sākumam
Regulējums, kas nosaka kritisko finanšu pakalpojumu sniegšanas kārtību, ir spēkā kopš 2023. gada rudens, kad Latvijas Banka izdeva Kritisko finanšu pakalpojumu pārvaldības noteikumus. Latvijas Banka arī skaidro, ka bezsaistes norēķinu sistēma Latvijā izstrādāta sadarbībā ar komercbankām un darbojas jau no šī gada sākuma, savukārt Igaunijā šī sistēma vēl tiek ieviesta.
Bezsaistes norēķinu iespējas krīzes gadījumā nodrošinās lielākie pārtikas, degvielas un aptieku tīkli Latvijā. Lai gan konkrēti uzņēmumi netiek nosaukti, Latvijas Banka norāda, ka tie ir lielākie tirdzniecības tīkli ar simtiem tirdzniecības vietu visā Latvijā, un šo uzņēmumu loks vēl tiks papildināts.
Ieviešot šos risinājumus, tiek panākts, ka norēķini būs iespējami ne tikai nopietnu krīžu gadījumos, piemēram, elektroapgādes pārtraukumu gadījumos, kā tas bijis Spānijā vai Portugālē, bet arī īslaicīgu sakaru traucējumu laikā. Ir noteikts, ka bezsaistes norēķinu laikā ar vienu maksājumu karti varēs iegādāties nepieciešamās preces, degvielu vai medikamentus līdz 200 eiro apmērā.