Veselības budžets 2021. gadam: Pacienti tiek atstāti novārtā un zālēm naudas nepietiek

Lai arī veselības budžetam nākamgad paredzēts finansējuma pieaugums, tomēr tas nenozīmē, ka gaidāms arī naudas pieaugums  tieši veselības aprūpei un zālēm – viss pieaugums tiks novirzīts mediķu alga palielinājumam, lai izpildītu likumu un solījumus.

Kā raksta digitālais laikraksts Neatkarīgā – pacienti tiek “atsāti ārpus laivas”!

Jau tagad ir zināms, ka papildu finansējumu tieši veselības aprūpes pakalpojumiem un zālēm 2021. gada  veselības budžetā netiek plānots piešķirt.

Lasi arī: Tests: attēlā redzamo seju skaits noteiks jūsu psiholoģisko vecumu

Tomēr veselības nozarē problēmu netrūkst. Kā raksta laikraksts, vienas no galvenajām problēmām nozarē ir rindu mazināšana pie speciālistiem/  izmeklējumiem, kā arī zāļu pieejamība. To saka Baiba Ziemele – Latvijas Pacientu organizāciju tīkla koordinatore, kura norāda, ka ir kategoriski pret to, ka pacientu intereses atstātas novārtā.

 

Aicina dalīties

Veselības ministre Ilze Viņķele intervijā laikrakstam norāda, ka veselības aprūpei pieaugums budžetā ir atrodams tikai tādā apjomā, lai palielinātu mediķu algas. Tāpēc viņa aicina mediķus apdomāt iespējas, lai pagaidām, vismaz daļēji, atteikties no esošajām algas prasībām, un rast iespēju dalīties ar naudu ar pacientiem. Visas lielākās mediķu organizācijas šādu iespēju izslēdz un negrasās piekāpties.

Tikmēr pacientu organizācijas prasa atrast papildu finansējumu jaunajā budžetā, lai nodrošinātu ārstēšanās pieejamības uzlabošanu valsts iedzīvotājiem. Pacientus pārstāvošās organizācijas sagatavojuši vēstuli lēmumu pieņēmējiem, tostarp, ministru prezidentam, atbildīgo ministriju vadībai un Saeimas frakciju vadītājiem.

 

Trūkst 34 miljoni

Veselības nozares stratēģiskās padomes sēdē  septembra beigās tika nosaukti attiecīgie cipari – esošā veselības aprūpes budžetā projektā  trūkst aptuveni 17 miljonu eiro rindu mazināšanai pie speciālistiem / izmeklējumiem, bet vēl 17 miljonu eiro  nepietiek, lai nodrošinātu pietiekamā apjomā kompensējamās zāles.

Īpaši svarīgi tas ir ņemot vērā Covid pandēmijas ietekmi uz veselības nozari. Speciālisti norāda, ka visefektīvāk var pasargāt cilvēkus no Covid-19  komplikācijām, ja tiek ārstēta pamata slimība.  Tas nozīmē  regulāras ārstu vizītes un jābūt viegli pieejamiem izmeklējumiem, zālēm utt.

Lasi arī: Letāla avārija Viļānos; “Gulēju. Troksnis. Sitiens. Viss. Attapos, sieva kliedza, ka notikusi avārija, ka māja sagāzta!”

Latvijā garo rindu dēļ bieži tiek pasliktināts pacientu stāvoklis un pagarināts ārstēšanas periods, tādējādi vēl vairāk paildzinot ārstēšanas laiku un sadārdzinot izmaksas.

 

 

 

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

COMMENTS

Pievienot komentāru