Kad saule spīd spožāk un dienas kļūst garākas, mēs biežāk veram logus, dodamies uz terasēm un pavadām laiku dārzā. Taču reizē ar pavasari mostas arī lapsenes — un tās neļauj laikam iet zudumā.
Jau aprīlī mātītes sāk būvēt ligzdas un dēt olas, no kurām drīz izšķiļas strādnieces. Ja tagad netiks sperti nekādi soļi, vasarā atbrīvoties no lapsenēm būs gandrīz neiespējami. Kur lapsenes labprāt mitinās.
Meklējot paslēptu stūrīti nākamajai ligzdai, lapsenes izvēlas:
neapdzīvotas ēkas;
šķūņus, siltumnīcas, bēniņus;
nojumes un garāžas;
plaisas kokos;
slēgtas, siltas vietas pie mājas.
Ja pamanāt vienu un to pašu lapseni, kas lido šurpu turpu vienā un tajā pašā vietā — visticamāk, tā ir nākamā karaliene, kas jau sākusi iekārtot mājvietu.
Ko darīt sezonas sākumā
Aprīlī un maijā ir viegli novērst lapsenēm iespēju iedzīvoties. Regulāri pārbaudiet iepriekš minētās vietas. Ja atrodat nelielu ligzdu — noņemiet to uzmanīgi vakarā, kad kukaiņi ir vismazāk aktīvi. Svarīgi to izdarīt pirms parādās strādnieces — pēc tam iejaukšanās kļūs daudz grūtāka. Labākais brīdis — pirms parādās pirmie “sargi”, kas aizstāv ligzdu.
Ko darīt, ja lapsenes jau ir aktīvas
Lasi vēl: Zied pilnos podos, lai gan agrāk man tās nepatika: 5 efektīvi noteikumi pelargoniju audzēšanā
Ja esat nokavējis un ligzda jau ir apdzīvota:
lietojiet insekticīdu aerosolus tikai vakarā;
ievērojiet drošu attālumu;
ja kukaiņu ir daudz — vērsieties pie kaitēkļu apkarošanas speciālistiem.
Kāpēc svarīgi rīkoties uzmanīgi
Lapsenes ir vērotājas un darītājas. Pietiek pietuvoties pārāk tuvu un pārējās būs jau klāt. Nomīdīta lapsene izdala trauksmes feromonus, kura dod signālu pārejām. Tāpēc labāk tās nekaitināt.
Lasi vēl: “Rokas nost no mana apgādnieka!”: vai kaķi aizsargā savus saimniekus
“Nemēģiniet nomīdīt lapseni — tā jūs varat pievilināt desmitiem citu.”